Kastamonu Cide kayın ormanlarında bonitetin yapacak odun üzerindeki etkisi
The effect of site quality on round timber in the forests of Cide, Kastamonu
  1. Tez No: 305454
  2. Yazar: MERVE N. KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Kastamonu Cide Kayın Ormanlarında bonitetin yapacak emval üzerindeki etkisi incelenmiştir.Araştırma bölgesi seçildikten sonra 300 ? 1300 m yükselti arasında değişen farklı mıntıkalardan 3 ayrı örnek alan alınmıştır. Herbir örnek alandan 25 ayrı ağaç seçilmiş ve ölçümler bu ağaçlar üzerinde gerçekleştirilmiştir.Çalışmada öncelikle örnek alanlara ait bonitetler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Her örnek alan kendi içinde bonitet endekslerine ayrıldıktan sonra örnek alanların bonitet sınıfları ortaya koyulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde ise her örnek alandan seçilen 25 ağaçtan çıkacak ürün miktarları arazide yapılan ölçümler neticesinde ortaya koyulmuştur. Son olarak çıkan ürün miktarlarının yüzdeleri bonitetler ile ilişkiye getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In study has been examined the efect of site quality on round timber in the forest of Cide Kastamonu.In the research of the first part of the study , 3 separate sample plots were taken from different parts variying between 300 -1300 m altitude. From each test area 25 different trees were choosen and measurements were performed on these trees.At the study first it is tried to put the site indexes of the test plots (or trial plots). After each test plot has been taken its own site quality means test plots has been placed its site quality classes.At the second part of the study, the product amounts of 25 trees which were taken from each test plot were given as a result of the measurements of the area. Finally, the percentages amount of the products have been related with site qualtiy.