Bazı polimer jellerin hazırlanması ve ilaç aktif madde salınımında kullanılması
Preparation of some polymer gels and using the release of active pharmaceutical ingredient
- Tez No: 305455
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kontrollü ilaç salım sistemleri son yıllarda bilim insanlarının ilgisini çekmektedir. Bunun başlıca nedeni yeni ilaç tasarımının zor bir işlem olmasıdır. Yeni ilaç tasarımı yerine, var olan ilaçların etkisinin sadece bir biyolojik hedefe iletilmesi ve tek doz halinde alınan ilaçların etki sürelerinin arttırılması daha fazla önem kazanmıştır. Bu amaçla var olan ilaç aktif maddelerin yeni tasarlanan ilaç salım sistemlerine yüklenerek yeni kontrollü salım sistemlerinin geliştirilmesi üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada, Sodyum Aljinat, Jelatin ve ?-Selüloz ile hidrojeller hazırlanarak Siprofloksasin HCl ilaç aktif maddesinin ilaç yükleme ve ilaç salım profilleri incelenmiştir. Öncelikle bu amaçla tekli, ikili ve üçlü polimerler içeren hidrojeller hazırlanarak, hidrojellerin değişik tampon çözeltilerdeki şişmeleri incelenmiştir. Daha sonra hidrojeller üzerine ilaç aktif madde yüklenerek ilaç salımları analiz edilmiştir.Elde edilen ikili ve üçlü hidrojellerin yapısal analizleri için FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) spektrumları çekilerek hidrojeli oluşturan polimerlerin birbiri ile etkileşimi incelenmiştir. Ayrıca hidrojeller ve ilaç aktif madde arasındaki etkileşimler incelenmiştir. İlaç aktif maddenin hidrojel ile herhangi bir kimyasal etkileşime girmediği, ilaç aktif maddenin sadece fiziksel olarak hidrojele yüklendiği görülmüştür. Bu durum hazırlanan hidrojellerin bu ilaç aktif maddenin salımı için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, controlled drug release systems are interested by the scientists. The main reason is the difficulty of the design of new drugs. Instead of new drug design, transportation of the effect of existing drugs to the biological target and increasing of the effect time of one dosage form are more important. For this purpose, it is desired to develop new controlled drug release systems by loading of existing drugs on the new designed release systems.In this study, hidrogels were prepared using sodium alginate, gelatine and ?-cellulose and drug delivery and the drug release profiles of Ciprofloxacin HCl active pharmaceutical ingredient were investigated. Therefore, the swelling behaviour of the hydrogels prepared using single, binary and ternary polymers was investigated in the buffer solutions in different pH. Then the drug release profiles of the active pharmaceutical ingredient loaded on hydrogels were analyzed.For the structural analysis, FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) spectra of binary and ternary hydrogels were withdrawn and the interactions between polymers in the prepared hydrogel were investigated. The interactions between hydrogel and active phamaceutical ingredient were also investigated. It was seen that there were no chemical interactions between hydrogel and active phamaceutical ingredient. The active phamaceutical ingredient was physically loaded on the hydrogel. It is shown that prepared hydrogels can be used for the release of this active phamaceutical ingredient.