HF PMT'lerinde termal nötron etkileşmelerinin incelenmesi
Investigation of termal neutron interactions on HF PMTs
  1. Tez No: 305459
  2. Yazar: SERAP DOLMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. RAMAZAN SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, borosilica camlı PMT'ler ile termal nötron bor etkileşimi tarafından üretilensinyallerin hızı ve boyutunu araştırmakta ve yeni PMT'ler ile karşılaştırılmalarınıyapmaktadır. Ayrıca CERN'de yapılan LHC ve LHC deneyleri (ATLAS, CMS, LHCbve ALICE) kısaca tanıtılacaktır. HF detektörünün yapısı ve kullanılan PMT'ler hakkındabilgi verilecektir. HF'de gözlenen anormal olaylar tanımlanacak ve nötronların PMTcamlarına çarpması sonucu gözlemlenebilecek olaylar tartışılacaktır. Deneyde yapılannötron testleri anlatılacak kullanılan yöntem ve araçlar tanıtılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the rate and the size of the signals generated by thermal neutronboron interaction in borosilica window PMTs, comparisons are researched with the newPMT?s. In addition, the LHC and LHC experiments (ATLAS, CMS,LHCb and ALICE)setteled in CERN will be introduced. Informations about HF detector structer and PMTare given. Abnormal events that can be observed from HF detector are defined andneutrons colliding to PMT?s windows are discussed. The methods which are used in theexperiment, and the neutron tests will be explained.