CMS HF kalorimetresi için 4-anotlu PMT'lerin LED analizi
4-anode PMT's LED analysis for CMS HF calorimeter
  1. Tez No: 374675
  2. Yazar: ASLI ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÖZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İleri Hadron Kalorimetresi (HF), CERN'deki Kompakt Müon Solenoid (CMS) dedektörünün bir alt dedektörüdür. HF, CMS'de jet saptamaları ve kayıp enerji çözünürlüğü konusunda katkı sağlar. HF'de Foto Çoğaltıcı Tüpler (PMT'ler) ışık sinyalini elektrik sinyaline çevirir. HF'in elektronik kısmının incelenebilmesi için mavi LED (Işık Yayan Diyot) ışığı yaygın olarak kullanılmaktadır. PMT'lerin kazanç değerlerinin belirlenmesi için yüksek yoğunluklu LED sinyali ile testler yapılmıştır. Bu tezde, 2012 yılında alınmış LED verisi çalışılmıştır. Dört anotlu R7600U-100-M4 tipi PMT'lerin davranışları incelenmiştir. PMT'lerin gerilim değerleri 600 V'dan 750 V'a kadar değiştirilmiştir. Böylece yüksek gerilim altında dört anotlu PMT'lerin kazanç değerleri ve pedestal oranları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hadronic Forward (HF) calorimeter is a subdetector of the Compact Muon Solenoid (CMS) experiment at CERN. HF calorimeter improves the jet detection and the missing transverse energy resolution of the CMS. In HF, the Photo Multiplier Tubes (PMTs) acts an important. A PMT turn light signals to electrical signal. In order to examine the electrical part of HF, blue LED (Light Emitting Diode) light was used extensively. LED signal with high intensity have been used to determine the gain values of PMTs. In this thesis, LED data collected throughout 2012 were studied. The behaviour of quad - anode Hamamatsu R7600U-100 -M4 were examined. The voltage values of PMTs were changed from 600 V to 750 V. Thus, the gain values and pedestal levels of quad - anode PMTs were determined.