Marmaray projesi sirkeci istasyonunun ve çevresinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Marmaray project sirkeci station and it?s enviroment
- Tez No: 305473
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma ile Marmaray projesi Sirkeci NATM tünelleri için tünel içi ve yüzey deformasyonların kaya kütlesi, örtü kalınlığı, kazı kesiti, kazı kademesi, yüzey yükleri ve destek sistemi özellikleri ile ilgili nedenleri araştırılmıştır.Genellikle kil içerikli Trakya Formasyonu içerisinde bulunan Tünel güzergahının üzerinde Kuşdili Formasyonu ve dolgu zemin bulunmaktadır. Kuşdili Formasyonu ve dolgu zeminin kalınlıkları 8-12 metre arası güzergah boyunca değişiklik göstermektedir. Bu tünelin tünel içi ve yüzey deformasyonların araştırılması, özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu Sirkeci için kritik bir hal almıştır.Elde edilen verilere göre, tünel içinde bulunan ezik zonlara ve dayk sokulumlarına bağlı olarak, tünel içi deformasyon gelişmiştir. İlk olarak açılan Güney Platform Tünelinin yaratığı zayıf zon, ardından kazısı başlanan Kuzey Platform Tünelini etkilemiş ve bu tünelde oluşan deformasyonları daha da hızlandırmıştır. Tünel güzergahında kesit alanının genişlediği bölgelerde tünel içi ve yüzey deformasyonlarının arttığı gözlenmiştir. Kesit alanının genişlediği bölgelerde arttırılan bulon sayısı ve boyları, yüzey deformasyonları tehlike seviye olan toplam 15 cm limitin altında tutmuştur. Dolgu zeminin çokluğu ve Kuşdili Formasyonunun dolgu zemin gibi çalışması, yüzey deformasyonlarının tünel içi deformasyonlara göre hızını arttırmıştır. Tünel için kullanılan Japon Karayolu Sınıflaması, RMR değerlerine çevrilmiş ve tünel içinde oluşan deformasyonlar RMR ile ilişkilendirilmiştir. RMR değerlerinin düştüğü aralıklarda, tünel içi ve yüzey deformasyonlarda ters orantılı olarak bir artış gözlenmiştir. RMR değerlerinin deformasyonu, güzergah boyunca birinci dereceden etkilediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rock mass of inner tunnel and surface deformations, cover thickness, cross-section of excavation, grade of excavation and properties of support systems of Marmaray Project Sirkeci Station has been investigated in this study as Thesis of Master of Sience in the İnstitute of Science of İstanbul UniversityThere are manmade layer and kuşdili Formation on the Mosty clay contented Trakya Formation that includes Tunnel route inside. Thickness of Manmade layer and Kuşdili Formation are avarage 8 ? 12 meters during tunnel route. Therefore, İts vitally critical to investigate in tunnel and surface deformations for Sirkeci area that surronded by constructionsAccording to data obtained, surface and in tunnel deformations are highly affected by dyke intrusion and fault zones. The weak zone created by South Platform Tunnel, which has been excavated first, has affected North platform tunnel and increase its deformation level. At the tunnel route, in tunnel and surface deformations has raised at large cross sectional areas.İncreased rock bolt numbers and lengths keeps surface settlements under 15 cm which is alert level limit. Due to wide distrubiton of manmade layers and excisting of Kuşdili Formation which is acting like manmade layer, have made surface settlements values higher then in tunnel deformations. Used classify for his tunnel Japan highway classify, have translated to RMR values and in tunnel deformations associate to that RMR values. At the parts has low RMR values, in tunnel and surface settlements have raised inversely correlated. İt has been determinated that RMR values have affected deformations for all tunnel route.