Marmaray projesinin İstanbul yolcu taşımacılığına etkisi
The Impact of Marmaray project to Istanbul passenger transportation
- Tez No: 338743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Marmaray projesi İstanbul'un Avrupa-Asya yakasını denizden birbirine bağlayan ve aynı zamanda karada devam eden sadece İstanbul'un değil Türkiye'de gerçekleştirilen en önemli projelerden biridir. Marmaray Projesi, İstanbul'un iki yakasında toplam 76 km boyundaki mevcut Halkalı-Sirkeci ve Haydarpaşa-Gebze banliyö hatlarının iyileştirilmesi (CR3), İstanbul Boğazı'nda kesintiye uğrayan kısmında birbirine batırma tüp tünel ile bağlanması (BC1) ve çeken çekilen araçların temin edilmesinden (CR2) oluşan 3 ayrı ihale paketidir. Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) BC1 Projesi, Asya ve Avrupayı İstanbul Boğazının altından birbirine demiryolu ile bağlayan yüzyıllık bir rüyadır. Bu rüyanın yanı sıra Marmaray BC1 Projesi, yerleşimi yoğun ve özellikle İstanbul Tarihi Yarımadasını kat etmesi ve batırma tüp tünel güzergahına yaklaşık 16 km mesafede Marmara Denizinden geçen, büyük depremler üreten (M>7) aktif Kuzey Anadolu Fay Hattına yakın olması sebebi ile de çarpıcı bir projedir. Marmaray projesi Sirkeci-Üsküdar deniz altında tüp tünel, Asya yakasında Üsküdar-Gebze ve Avrupa yakasında Sirkeci-Halkalı karadan olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.Bu proje tamamlandığında, tek yönde, bir saatte 75 000 yolcu taşıma kapasitesi elde edilecektir. Marmaray BC1 Projesi, yaklaşık 13,5 km uzunluğunda olup, Kazlıçeşme (Avrupa) ? Ayrılıkçeşme (Asya) arasında yer almaktadır. Marmaray BC1 projesi, 1387 m batırma tüp tünel (en derin yerinde -58m kotuna batırılacak dünyadaki en derin batırma tüp tünel), 10 km çift tüp delme tünel (TBM ve NATM beraber), 670 m istasyonlar dahil aç-kapa tünel, 1790 m istinatlı dolgu, yarma ve yüzey yapılarından oluşmaktadırBu çalışmada Marmaray Projesi ile ilgili trafik tahminleri geleneksel 4-adım ulaşım modeli kullanılarak yapılmıştır. Geleceğin kamu ulaşım sistemi hakkında tahminde bulunmak için bir kamu ulaşımı trafik tahsisi modeli kullanılmıştır. Bu model, yolculuğun başladığı - sona erdiği bölge ikilisinin her biri arasındaki toplam yolculuk mesafelerini ve sürelerini en aza indirgemek üzere kamu ulaşım matrisini geleceğin kamu ulaşım sistemine tahsis etmektedir. Ayrıca bu çalışmada Marmarayda yük taşımacılığı ve çok modlu sistemle entegrasyonu anlatılmıştır.Marmaray Projesinin tamamlanmasıyla Türkiye'nin metropol şehrinin trafik ve ulaşım sorunu büyük ölçüde azalacak ve İstanbul içerisindeki seyahat süresi minimum seviyeye düşürülmesi planlanmaktadır.Anahtar Kelimeler : Marmaray Projesi, batırma tünel, aç kapa tünel
Özet (Çeviri)
The Marmaray Project is one of the most important Project which connects European and Asia sides of Istanbul and at the same time continues in main land not only in Istanbul but also in Turkey. The Marmaray Project consists of three separate contracts including the upgrading of existing commuter railway of total length of 76 km at both side of Istanbul (CR1), connection with immersed tunnel of interrupted portion at İstanbul Strait (BC1) and provision of rolling stocks (CR2). Railway Bosphorus Tube Tunnel Crossing (Marmaray) BC1 project is a centennial dream to connect the either side of İstanbul under the Bosphorus. Besides the dream, Marmaray project is also a striking project, that passing through highly populated areas, especially İstanbul Historical Peninsula and location of project is only 16 km away from the active North Anatolian Fault Zone that produced earthquakes with high magnitudes (M>7).The Marmaray Project is formed with three chapters that Sirkeci-Üsküdar under the sea rube tunnel, Üsküdar-Gebze side of the Asia and Sirkeci-Halkalı side of the Europe.When this project is completed, a number of 75000 passengers will be transferred in one hour (in one way). Marmaray BC1 Project is located between Kazlıçeşme (European Side) and Ayrılıkçeşme (Asian Side) with length of 13,5 km. BC1 project consists of 1387m immersed tube, (at an elevation of - 58m, deepest immersed tube in the world), 10 km bored tunnel (double tube), 670 m cut and cover tunnel (stations included), 1790 m retaining fill and cut and at grade structures. Marmaray BC1 Project is located between Kazlıçeşme (European Side) and Ayrılıkçeşme (Asian Side) with length of 13,5 km. BC1 project consists of 1387m immersed tube, (at an elevation of - 58m, deepest immersed tube in the world), 10 km bored tunnel (double tube), 670 m cut and cover tunnel (stations included), 1790 m retaining fill and cut and at grade structures.In this thesis, the forecast of Marmaray Project is commentted by using conventional four step transport model. A public transport traffic allocation model is used for forecast of future public transport system. Through this model, public transport matrix allocates future public transport system to reduce for the between both of orjin-finish of transport area dual total trip distance and time.Also the freight transportation of Marmaray and the integration with infinite mode systemIt is planned to reduce seriously traffic and transporter system problem for metropol city of Turkey and minimum level transporter period in İstanbul.Key Words : Marmaray Project, immersed tunnel ,cut and cover tunnel