Investigation of uniaxial and biaxial nematic phase properties of dye-doped lyotropic liquid crystals
Boyar madde eklenmiş liyotropik sıvı kristallerin tek eksenli ve çift eksenli nematik faz özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 662123
  2. Yazar: GÖKHAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, anyonik azo boyar madde olan Sunset Yellow'un lyotropik tek eksenli ve çift eksenli nematik fazların stabilizasyonu ile tek eksenli-çift eksenli faz geçişleri üzerindeki etkileri araştırıldı. Boyar madde farklı konsantrasyonlarda katyonik sürfaktant dodesiltrimetilamonyum bromür, 1-dodekanol ve su ana üçlü karışımına eklendi. Ayrıca, liyotropik karışımlarda boyar maddenin rolünü incelemek için aynı ana karışıma bazı inorganik tuzların eklenmesiyle karşılaştırmalı bir araştırma da yapılmıştır. Bu amaçla kullanılan tuzlar NaBr, NaNO3, NaClO3, NaI, NaSCN ve NaClO4'tır. Tüm örnekler polarize optik mikroskopisi, lazer konoskopisi ve küçük açı X-ışını saçılması ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar anyonik boyar madde Sunset Yellow'un (a) I‒ ve SCN‒ iyonları arasında daha çok ikincisine yakın bir kaotropik karaktere sahip olduğunu, (b) SCN‒ ve diğer anorganik tuz iyonlarıyla karşılaştırıldığında kısmi faz diyagramlarında daha geniş çift eksenli nematik faz sıcaklık aralığı verdiğini ve (c) her iki tek eksenli fazdan çift eksenli nematik faza geçiş sıcaklıklarını kaydırdığını (değiştirdiğini) göstermiştir. Küçük açı X-ışını saçılması sonuçları, en azından araştırılan konsantrasyon aralığında, boyar maddenin esas olarak geleneksel iyonlar gibi misel yüzeylerinde lokalize olduklarının ve artan boyar madde konsantrasyonuyla daha yüksek misel içinde sürfaktant kümelenme sayılarına sebep olduğunu da göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the anionic azo dye Sunset Yellow on the stabilization of lyotropic uniaxial and biaxial nematic phases and the uniaxial to biaxial phase transitions were investigated. The dye was added in different concentrations to the host ternary mixture of cationic surfactant dodecyltrimethylammonium bromide, 1-dodecanol, and water. Furthermore, a comparative investigation was performed to examine the role of the dye in lyotropic mixtures by adding some inorganic salts to the same host mixture. Salts used for this purpose were NaBr, NaNO3, NaClO3, NaI, NaSCN, and NaClO4. The lyotropic nematic liquid crystal properties of all the samples were investigated by polarizing optical microscopy, laser conoscopy, and small-angle X-ray scattering. The results indicated that (a) the anionic dye Sunset Yellow has a chaotropic character between that of the I‒ and SCN‒ ions, being similar to the second one, (b) it gives a larger biaxial nematic phase temperature range in the partial phase diagram in comparison with the SCN‒ ion and other inorganic salts, and (c) it shifts the temperatures of both uniaxial to biaxial nematic phase transitions. The small-angle X-ray scattering results also indicated that, at least in the investigated concentration range, the dye is mainly located on the micelle surfaces, just like a conventional ion, and that on increasing concentration of the dye induces higher surfactant aggregation number in the micelles.