Puls periyotlarının sismik izolasyonlu binaların performansına etkisi
Effect of pulse periods on the performance of seismically isolated buildings
- Tez No: 305530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Depremlerin sebep olduğu kayıpları en aza indirebilmek için alınacak en doğru tedbir depreme dayanıklı yapıların tasarlanmasıdır. Depreme karşı dayanıklı yapı tasarımında, klasik yöntemlerin kısıtlı kaldığı noktada pasif kontrol, yarı aktif kontrol, aktif kontrol ve hibrit sistemler gibi yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Pasif kontrol sistemleri kapsamında bulunan ve etkinliği önceki araştırmalar ile ortaya konan sismik izolasyon, tüm dünyada olduğu gibi Tükiye'de de giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak, sismik izolasyonlu binaların güvenliğini yakın depremler tehdit etmektedir. Uzun periyoda ve yüksek genliğe sahip hız pulsları içeren yakın depremlere maruz kalan sismik izolasyonlu yapılarda büyük taban deplasmanları oluşabilir ve üst yapı performansı olumsuz etkilenebilir. Taban deplasmanı, bırakılacak sismik boşluk ve izolatör deplasman kapasitesi gibi faktörler sebebi ile sınırlı tutulmalıdır. Bunu sağlamak amacıyla ek sönüm kullanılabilir; fakat bu durum kat ivmelerinde artışa sebebiyet verebilir. İzolasyon periyodu ile puls periyodunun çakışması sismik performans açısından durumu daha da kötüleştirebilir. Bu tezin amacı, izolasyon periyodu ile puls periyodunun çakışmasının yaratacağı olumsuzlukların incelenmesi ve bu duruma karşı alınabilecek ek sönüm tedbirinin etkinliğinin puls periyodu ile izolasyon periyodu arasındaki oran da göz önüne alınacak şekilde araştırılmasıdır. Bu çalışmada, farklı akma sonrası izolasyon periyodu, karakteristik kuvvet oranı ve ek sönüm oranı parametrelerine sahip sismik izolasyon sistemleri ile farklı puls periyodu ve sayısına sahip, yeryüzünden faya olan mesafelerin farklı olduğu sentetik yakın depremler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Designing earthquake resistant structures is the best precaution to minimize the losses caused by earthquakes. New approaches, such as passive control, semi-active control, active control and hybrid systems have emerged when solutions of classical methods proved to be insufficient. The effectiveness of seismic isolation against earthquakes, which is classified as part of passive control systems, is proven by earlier studies and is being used increasingly in the world as well as in Turkey. However, the near fault earthquakes threaten the safety of seismically isolated buildings. Large base displacements may be realized and the superstructure performance may be affected in the seismically isolated buildings which are exposed to the near fault earthquakes including long period high amplitude velocity pulses. The base displacement should be limited due to the factors such as the isolator displacement capacity and the seismic gap requirements. To overcome this problem, additional damping may be used. However, this may lead to increases in floor accelerations. In case the isolation period coincides with the pulse period the situation may worsen. The aim of this thesis is to investigate the negative effects of pulse-period coinciding with the isolation period and the effectiveness of additional damping in this situation by taking into account the ratio between the pulse period and isolation period. In this study, different isolation systems with different post-yield isolation periods, characteristic force ratios and additional damping ratios and synthetic near fault earthquakes with different pulse periods, number of pulses and fault distances are used.