Puls genişliği modülasyonu ile hidrolik konum kontrolünün teorik ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 76422
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, elektrohidrolik bir servo sisteminin puls genişliği modülasyonlu girişler için açık ve kapalı çevrim davranışı teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Önce sistemin matematiksel modeli oluşturulmuş ve puls genişliği modülasyonlu girişler için sistem cevabını veren metotlar geliştirilmiştir. Sonra elektrohidrolik servovalfın ve sistemin, basamak ve sinusoidal girişler için açık ve kapalı çevrim davranışları ayrı ayrı analiz edilmiştir. Sinusoidal girişler için puls frekansının çıkış üzerine etkisi incelenmiştir. Teorik ve deneysel sonuçların karşılaştırılması neticesinde, parametre değerlerindeki belirsizlikler ve lineer olmayan etkilerden kaynaklanan bazı farklılıklar olduğu tesbit edilmiştir. Deneyler, puls genişliği modülasyonu tekniği ile elektrohidrolik servo sistemin konum kontrolünün başarılı bir şekilde yapılabildiğini göstermiştir. Bu tekniğin yavaş hareket esnasındaki tutuk hareketi giderdiği gösterilmiştir. Ele alınan sisteme sinusoidal referans giriş uygulandığında puls frekansının giriş frekansına oranının en az 50 olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the open loop and closed loop behaviors of a pulse-width modulated hydraulic system are investigated both theoretically and experimentally. First a mathematical model is formulated for the system and methods for obtaining system responses to pulse-width modulated inputs are developed. Using these methods, the responses of the servo valve, the open loop as well as closed loop hydraulic systems are calculated for the pulse- width modulated step and sinusoidal inputs. Effect of pulse frequency on the sinusoidal response is investigated. Comparison of theoretical results to experimental results shows that there are some differences in results from uncertainties of physical parameters and nonlinear effects. Experiments show that position control can be achieved satisfactorily by using pulse-width modulated inputs in electrohydraulic control systems. The stick-slip phenomenon encountered in systems with slowly moving loads is shown to be eliminated effectively by using pulse-width modulation. The results obtained for sinusoidal reference inputs show that pulse frequency should be more than 50 times the reference input frequency for a satisfactory performance.