Betonarme iskelelerin bakım, onarım ve güçlendirilmesi
Maintenance, repair and raehabilitation of concrete piers
  1. Tez No: 305559
  2. Yazar: ZİYA İLKER ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kıyı yanaşma yapılarından biri olan iskeleler tasarım yükleri etkisi altında yıpranabildikleri gibi ilave olarak çevresel etkenler, planlanandan fazla kullanım, malzemelerin eskimesi ve genel yıpranma payı gibi sebeplerden dolayı da yıpranabilmektedir. Ülkemiz kıyılarında ve limanlarında hizmet veren çok sayıda ağır yük iskelesinde başta deniz suyunun korozyon etkisi olmak üzere bir çok nedenle görülen aşınmalar ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bunların sistemli bir araştırma ile gözden geçirilmesi, ülke ekonomisi ve denizciliği açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, bölgemizdeki iskelelerde gelecekte yapılacak bakım ve onarım çalışmalarında fayda sağlayacak bir analiz gerçekleştirmektir.Ege Bölgesinde çok sayıda betonarme ağır yük iskelesi bulunmaktadır. Bunların büyük bir kısmı yirmi yaşın üzerindedir ve ciddi boyutlu aşınmalara sahiptir. Çalışmada öncelikle Ege Bölgesindeki iskelelerin mevcut durumları araştırılarak; ülkemizdeki kıyı yapılarının inşasına ilişkin mevcut esaslar ve yönetmelikler irdelenmiş olup betonarme iskelelerin bakım, onarım ve güçlendirilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete piers, that are a type of the shore docking structures, get worn-out not only by the design burdens, but also by the environmental agents, overusage, equipment breakdown and general wear and tear rates. The corrosions; observed due to many reasons, but mainly due to the corrosion affect of the sea water; at concrete piers that serve our country shores and harbours, have reached serious levels. Reviewing these matters in a systematic research, has critical importance for the national economy and maritime business. The purpose of this study, is to create a useful analysis for the future repair and maintenance of concrete piers in our region.There are many reinforced concrete piers at Aegean Region. A big portion of these are aged over 20 and have serious corrosions. In this study, the current conditions of priorly the Aegean Region?s piers have been researched, current bases and regulations related to the construction of the shore structures have been explicated; and suggestions on repair, maintenance and amplification of reinforced concrete piers have been presented.