Eskişehir Grabeni'nin potansiyel alan verileri (gravite ve manyetik) ile araştırılması ve yorumu
Investigation and interpretation of Eskişehir Graben by using potential field data (gravity and magnetic)
- Tez No: 305560
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Potansiyel alan verilerinin dalga sayısı ortamına dönüştürülmesi işlemi sonucu elde edilen Fourier katsayıları analitik uzanımlar, ikinci türev ve süzgeçleme gibi jeofizik veri-işlem yöntemlerinin uygulanmasını kolaylaştırır. Potansiyel alan verilerine uygulanan analitik uzanım, trend analizi, süzgeç ve ikinci türev gibi jeofizik veri-işlem yöntemleri bir bölgenin genel yapısal özelliklerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olurlar. Bu amaçla, Eskişehir ve çevresinin gravite ve manyetik verileri bu yöntemler ile irdelenerek bölgenin genel yapısal özellikleri çıkarılmaya çalışılmıştır. Manyetik verilere, ayrıca kutba indirgeme, yapay gravite alanı ve sınır analizi yöntemleri uygulanmıştır. G-K yönünde alınan A-A' ve B-B' kesitleri üzerinde gravite modelleme çalışması yapılmıştır.Veri-İşlem yöntemlerine ek olarak, bölgenin yer altı taban topoğrafyasının saptanması amacıyla gravite verileri değişken/sabit yoğunluk farkı ilkesine dayanılarak ile 2 ve 3 boyutlu yapı derinliği analizi yapılmıştır. Bu amaçla, 1 km aralıklarla sayısallaştırılmış gravite verileri kullanılmış, bölgenin ortalama yoğunluk değeri jeolojik verilere bakılarak saptanmıştır.Eskişehir ve çevresinin potansiyel alan verilerine uygulanan veri-işlem yöntemleri sonucunda bölgenin yapısal unsurlarının sınırları ortaya konmuş, Kalkanlı-Altıpatlar tepesi arasında genişliği 4-5 km'yi bulan, KB-GD uzanımlı, Pleyistosen yaşlı tortullardan ve Triyas yaşlı ofiyolitik topluluklardan meydana gelen alanda derinliği yaklaşık 8-10 km'yi bulan taban derinliği olduğunu göstermiştir. Bu bilgilere ek olarak, Eskişehir fayı olarak nitelendirilen ve Eskişehir grabeninin kuzey kanadını oluşturan fayın izi sınır analizi çalışmasıyla belirgin olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The geophysical data processing techniques of analytical continuations, trend analysis, filtering and second derivatives which can be applied to the potential field data, help to deduce the general structural properties of a region. For this purpose, gravity and magnetic datas Eskişehir and environment were analysed and the general structural properties of the region were tried to be determined by the above mentioned methods. Magnetic data, as well as reducing the pole, artificial gravity field and boundary analysis methods were applied. S-N taken in the direction of A-A' and B-B' cross sections were made on the gravity modeling work.In addition to the data-process method, in order to determine the topography of the underground base of gravity data variable / constant density based on the principle difference with the depth of 2 and 3-dimensional structure analysis was conducted. For this purpose, 1 km intervals, digitized gravity data used, the region's average density value was determined by looking to the geological data.Eskişehir and the potential of environmental field data applied to data-processing methods of the region as a result of the structural elements of the boundaries were placed, Kalkan with Altıpatlar between 4-5 km width of the finder, NW-SE extension with Pleyistosen of old sediments and Triassic ophiolitic communities occurring in the depth of field approximately 8-10 km in the basin depth that depression finds.In addition to this information, Eskisehir fault and Eskisehir graben is described as forming the northern flank of the fault trace significantly limit the assessment study have revealed.