Yapay sinir ağları ile yüz tanıma
Face recognition with artificial neural network
- Tez No: 305570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yüz tanıma, günümüzde önemini hızla arttırmakta olan bir örüntü tanıma konusudur. Yüz tanıma, insan beyninin çok zorluk çekmeden gerçekleştirdiği bir görevidir. İnsan yüzü oldukça ayırt edici özelliklere sahiptir ve insan beyni yüze ait görsel bilgileri, biometrik tanımlayıcılar olarak kullanır.İnsan beyni karmaşık bir yapıya sahiptir ve bu nedenle analiz edilmesi zordur. Fakat beynin en temel işlevi olan öğrenme için benzetim yapılabilir. Yüz tanıma konusunda beynin temel işlevlerini benzetimle gerçekleştiren bilgisayar algoritmaları (Yapay sinir ağları) geliştirilmiştir.Yüz tanıma problemi, girdi olarak verilen bir yüz görüntüsü ile, bilinen kişilerin yüz görüntülerini içeren bir veritabanı kullanarak, bir bireyi tanımlamak veya doğrulamak olarak tanımlanabilir. Teknolojideki gelişmeler ve yüz tanımayı kullanan uygulamalara duyulan ihtiyacın artması nedeniyle, bu alanda yapılan araştırmalar son yıllarda hızla artmıştır.Bu tezde yapay sinir ağları kullanılarak yüz tanıma geliştirilmiştir. Yüz tanıma işleminde orijinal resmin eğim (gradient) görüntüsü kullanılmıştır. Elde edilen grafikten belirli sayıda öz nitelik değerleri üretilmiştir. Elde edilen öz nitelik değerleri yapay sinir ağında kullanılarak yüz tanıma işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan denemeler geliştirilen yöntemin yüz tanıma için başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Face recognition is a subject of pattern recognition which has rapidly increasing importance. Face recognition is a task performed by the human brain without much difficulty. The human face has a distinctive features and the human brain uses the visual information of a face as a biometric identifier.The human brain has a complex structure and therefore difficult to analyze. But for the learning, which is the basic function of the brain, simulation can be done. Computer algorithms (Artifcial Neural Networks) have been developed for face recognition that perform the basic functions of the brain by simulation.Face recognition problem can be defined as to identify or verify a person using a database including the collection of known people with a input face pattern. With the advances in technology and increasing need for face recognition applications, researches in this area have increased rapidly in recent years.In this thesis, a face recognition using artificial neural networks has been developed. The gradient pattern of the original image is used in the face recognition process. Some features are derived form the gradient pattern. The face recognition task is performed by using these derived features in the artificial neural network. The tests show that the developed method is succesfull for face recognition.