Stratigraphy and facies characteristics of upper cretaceous sequences around İğneada Kirklareli
Iğneada (Kirklareli) dolaylari üst kretase istifinin stratigrafisi ve fasiyes özellikleri
- Tez No: 305580
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma İğneada (Kırklareli) dolaylarında çökelmiş olan volkano-sedimanter istifinin stratigrafisini ve fasiyes özelliklerini ortaya koymayı amaçlar. Bu amaca yönelik, formasyonun en iyi yüzlek verdiği Limanköy, Sislioba ve Avcılar alanlarında, toplamda 1050 metre uzunluğunda üç adet ölçülü stratigrafik kesit ölçülmüştürİğneada Formasyonu, Jurasik yaşlı mikaşist ve mermer merceklerinden oluşan Mahya Formasyonu'nu açısal uyumsuzlukla üzerler ve yaklaşık 600 metre kalınlığındadır. Neojen yaşlı Çakıltaşları, İğneada formasyonu uyumsuz olarak örtmektedir.Limanköy alanında İğneada Formasyonu 15-20 cm kalındığında çakıltaşları ile başlar ardından 15-20 metre kalınlık sunan rudistli neritik kireçtaşlarına geçer. Rudist faunası esas olarak Albiyen (muhtemelen orta) yaşını veren radiolitidlerden oluşur, ayrıca bazı bentonik foraminifer ve alglerde aynı düzeylerde saptanmıştır. Rudistli neritik kireçtalarını uyumlu olarak 10-15 metre kalınlığa sahip Orbitolina bakımından zengin sarı renkli kumtaşları üzerler. Orbitolina türleri Albiyen yaşını işaret eder. Orbitolina'lı kumtaşları, üste doğru 15-20 metre kalınlığa sahip, sarımsı gri renkli ince kavkı parçalı, kumtaşlarına geçer. Bu seviyelerde planktonik foraminiferlerde gözlenmiştir. İstifin en üst kısmı; 70-80 metre kalınlığında, gri renkli pelajik çamurtaşları ve 400-420 metre kalınlığında, andezitik tüf, bazalt, aglomera ve spilitik volkanikler ile çamurtaşı ardalanmasından oluşur. İstifin pelajik düzeylerinden elde edilen planktonik foraminiferler, Senomaniyen-Turoniyen ve olasılıkla Koniasiyen yaşını öngörür.Avcılar ve Sislioba alanlarında İğneada Formasyonu'nun tabanı, Limanköy alanındaki ile karşılaştırıldığında, baskın olarak kırıntılılarla temsil edildiği gözlenir. 10-15 metre kalınlığındaki çakıltaşları ve kumtaşları, üste doğru dereceli olarak Orbitolina'lı kumtaşlarına, pelajik çamurtaşı-kumtaşı ardalanmasına geçer. Formasyonun en üst düzeylerinde volkanik kayalar gözlenir.Arazi gözlemleri ve ince kesit çalışmalarına göre, yedi mikrofasiyes ayırtlanmıştır. Bunlar; çakıltaşı-literanit, rudistli biyoklastik istiftaşı-vaketaşı, Orbitolina'lı literanit, karbonat çimentolu ince kavkı parçalı literanit, pelajik çamurtaşı-litik vaketaşı, planktonik foraminifer ve kalsisiferli vaketaşı ve volkanik katkılı çamurtaşı-vaketaşı ardalanmasıdır.Litolojik ve sedimentolojik özellikler, Istranca Zonu'na ait volkano-sedimanter istifin düşük eğimli bir karbonat yokuşu üzerinde çökeldiğini gösterir. Bu platform, alüviyal, akarsu ve kıyı kırıntılılarının sığ denizel kireçtaşlarına ve volkanik kayalarca destekli düşük enerjili havza koşullarını yansıtan çamurtaşlarına geçişleriyle simgelenir.
Özet (Çeviri)
This study mainly deals with stratigraphic features and facies characteristics of volcano-sedimetary sequence of İğneada region (Kırklareli). In order to achieve this goals 1050 meter thick three stratigraphic sections were measured in the İğneada Formation showing well-exposed outcrops in the Limanköy, Sislioba and Avcılar areas.İğneada Formation unconformably overlies the Mahya Formation. consisting of Jurassic micaschissts and marble lenses and it is approximately 600 m thick.İğneada Formation consists of 15-20 cm thick conglomerates at the bottom levels and it grades to rudist-bearing 10 m thick neritic limestones in the Limanköy area. Rudist fauna consists mainly of radiolitids suggesting an Albian age (probably middle), some benthic foraminifers and algae are also determined. 15-20 m thick, yellow colored sandstones rich-in Orbitolina conformably overlie the neritic limestones and consist of Orbitolina species indicating an Albian age. Orbitolina-bearing sandstones pass upward to 40-50 m thick, yellowish-grey sandstones with thin-shelled bivalvia, planktonic foraminifera are also observed. Upper part of the formation consists alternation of 70-80 m thick, grey pelagic mudstones and 400-420 m thick, volcanic rocks such as andesitic tuffs, basalts, agglomerates and spilitic volcanics and pelagic mudstones. Planktonic foraminifers suggest a Cenomanina-Turonian and probably Coniacian age for the pelagic levels of the formation.The base of İğneada Formation is represented dominantly by clastics around Avcılar and Sislioba areas when compared with that of Limanköy area. 10-15 m thick conglomerates and sandstones gradually pass upward to Orbitolina-bearing sandstones and pelagic mudstone and sandstone alternation and at uppermost part of formation the volcanic rocks are observed.According to field observations and thin section analysis, seven microfacies have been distinguished. These are: conglomerate-litharenite, rudist fragments-bearing packstone-wackestone, Orbitolina-bearing litharenite, carbonate cemented litharenite with thin shell fragments, pelagic mudstone?lithic wackestone, planktonic foraminifera and calcisphere-bearing wackestone and volcanic intarcalated alternation of mudstone and wackestone.The lithologic and sedimentologic features show that the volcano-sedimentary sequence of the Strandja Zone started to develope on the low relief of the carbonate ramp characterizing by the alluvial, fluvial and sea-shore clastics grading to shallow marine limestones and low energy basinal mudstones supported by volcanic rocks