Orta Toroslar'ın batı (İbradi-Antalya) kesimlerinde yüzeyleyen jura-kretase istiflerinin stratigrafisi ve fasiyes özellikleri
Stratigraphy and facies properties of the jurassic-cretaceous succesions in the western of the Central Taurides area (İbradi-Antalya)
  1. Tez No: 547637
  2. Yazar: ÖZGE SAĞALTICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma alanı, Orta Toroslar'ın batısında İbradi (Antalya) ilçesinin kuzeydoğu kesimlerinde, Anamas-Akseki Otoktonu'da yer almaktadır. Yapılan bu çalışma ile bölgede yüzeyleyen Orta Jura-Alt Kretase yaşlı karbonatlı birimlerin fosil içeriği, litolojik ve mikrofosiyes özellikleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, toplam 1300 metre stratigrafik kesit ölçülmüş ve 210 adet örnek alınmıştır. İnceleme, paleontoloji ve mikrofasiyes analizleri ile beraber stratigrafik yorumlamaları da içeren bütünleşik bir çalışmayı içermektedir. Bu çalışmada, arazi gözlemleri ve ince kesitlerin değerlendirilmesine göre altı litofasiyes, yirmibir mikrofasiyes ayırt edilmiştir. Litostratigrafi birimlerinin yaşlarının belirlenmesinde, bu çalışmada belirlenen Bosniella croatica, Riyadhella regularis, Preakurnubia crusei, Amijiella amiji, Haurania deserta, Nautiloculina oolithica, Paleopfenderina salernitana, Paleopfenderina trochoidea, Protopeneroplis striata, Satorina apuliensis, Kilianina blancheti, Kurnubia palestiniensis, Kurnubia wellingsi, Kurnubia jurassica, Karaisella uzbekistanica, Crescentinella morronensis (Tubiphytes), Charentia sp., Pseudorhaydionina dubia türü bentik foraminiferlerin ve Selliporella donzellii, Salpingoporella sellii, Salpingoporella annulata, Salpingoporella dinarica türü alglerin menzil zon dağılımları kullanılmıştır. Akseki Bloğunda Jura-Kretase karbonat plartformunun gelişimi Aaleniyen'de başlamıştır. Bu dönem, platform kenarı sığ ortam koşullarının egemen olduğu, genellikle oolitik kireçtaşları (Litofasiyes-1) ile temsil edilir. Bajosiyen-Kimmericiyen boyunca genellikle düşük enerjili, gel-git çevresi, iç platform şartlarının egemen olduğu dönemdir. Bu periyot yer yer dolomitik kireçtaşı-dolomit seviyelerinin yaygınlaştığı kireçtaşlarından oluşur (Litofasiyes-2, 3). Kimmericiyen?-Berriasiyen süreci kısa süreli açık deniz etkisinin gözlendiği, sığ, dış platform ortam şartlarını gösterir. Bu dönem yer yer dolomit, ammonitli çamurtaşı, çamurtaşı ara seviyeli, ince tabakalı-laminalı gri-bej renkli kireçtaşları (Litofasiyes-4) ile temsil edilir. Berriasiyen-Valanjiniyen? boyunca yaygın dolomitleşme görülür (Litofasiyes-5). Bu döneminden sonra, Valanjiniyen-erken Apsiyen? süresince iç platform koşulları egemen olmuştur. Bu koşullarda dolomit-breşik kireçtaşı ara seviyeleri içeren krem renkli kireçtaşları (Litofasiyes-6 alt-orta seviyeleri) çökelmiştir. Apsiyen?-erken Senomaniyen platformun uzun süreli su üstü olma dönemidir. Orta Senomaniyen'de kireçtaşı çökelimi (Litofasiyes-6 üst kesimler) yeniden başlar. Bölgede yüzeyleyen birimler, yanal fasiyes değişimleri olmasına rağmen, Orta Toroslar'da yüzeyleyen Orta Jura-Alt Kretase yaşlı birimler ile benzer özellikler sunar.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the Anamas-Akseki Autochton in the northeastern part of the İbradi (Antalya) district in the western of the Central Taurides. In this study, fossil content, lithological and microfacies characteristics of the middle Jurassic-lower Cretaceous carbonate sequences exposed in the region were evaluated. For this purpose, a total of 1300 meters of stratigraphic section was measured and 210 samples were taken. The study includes an integrated method including stratigraphic interpretations along with paleontology and microfacies analyses. In this study, six lithofacies and twenty-one microfacies have been differentiated according to the field observations and thin sections. For chronostratigraphic interpretation of lithostratigraphic units, identified benthic foraminiferal species in this study, such as Bosniella croatica, Riyadhella regularis, Preakurnubia crusei, Amijiella amiji, Haurania deserta, Nautiloculina oolithica, Paleopfenderina salernitana, Paleopfenderina trochoidea, Protopeneroplis striata, Satorina apuliensis, Kilianina blancheti, Kurnubia palestiniensis, Kurnubia wellingsi, Kurnubia jurassica, Karaisella uzbekistanica, Crescentinella morronensis (Tubiphytes), Charentia sp., Pseudorhaydionina dubia and Selliporella donzellii, Salpingoporella sellii, Salpingoporella annulata, Salpingoporella dinarica species algae was used. The development of the Jurassic-Cretaceous carbonate platform in the Akseki Block started in the Aalenian. This period is generally represented by oolitic limestones (Lithofacies-1), where the platform edge is dominated by shallow environment conditions. Bajocian-Kimmeridgian is usually the period of low energy, peritidal environment and internal platform conditions. This period consists of limestones where dolomitic limestone-dolomite levels are widespread (Lithofacies-2, 3). Kimmeridgian?-Berriasian process shows shallow, external platform environment conditions where short-term open sea effect is observed. This period is represented by thin-bedded, laminated, gray-beige colored limestones (Lithofacies-4), which are intermittently dolomite, mudstone with ammonite and mudstone intercalations. Berriasian-Valanginian? is widespread during dolomitization (Lithofacian-5). After this period, the internal platform conditions prevailed during the Valanginian-early Aptian?. In these conditions, cream colored limestones were deposited with dolomite-breccia limestone intermediate levels (Lithofacies-6 lower-middle levels). A long period of the platform emersion during the Aptian?-early Senomanian. Middle Cenomanian is the period in which the limestones (Lithofacies-6 upper levels) begin to re-sedimentation under internal platform conditions. The units exposed in the region offer similar features to the Middle Jura-Lower Kretase units exposed in the Central Taurus, although there are lateral facies variations present.