Wireless sensor networks, protocols and applications
Kablosuz sensör ağları, protokoller ve uygulamalar
- Tez No: 305579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kablosuz Sensör Ağları (KSA), bilim dünyasında ortaya çıkan ve hızlı büyüyen alanlardan biridir. Ancak, en önemli problem Kablosuz Sensör Ağlarının duğumleri pille çalıştırıldıklarından kısıtlı enerji olanaklarıdır. Bu durum, iletişim protokolleri için ek zorluklar yaratmıştır. Bu nedenle ilginin çoğu yönlendirme protokollerine verilmiştir.Bu tezde, KSA genel bilgi, donanım ve sensör düğümlerinin ağ mimarisi, KSA uygulamaları, kümeleme ve yönlendirme protokollerine deyinilmiş ve bazı iyi bilinen enerji verimli yönlendirme protokolleri arasında derin ve entegre bir karşılaştırma yapıldiktan sonra Çift Yönlü Verimli Lokasyon bazlı Dedikodu (ÇYVLDedikodu) protokolu adlı yeni bir yönlendirme protokolu önerilmiştir.Simülasyon sonuçları, Çift Yönlü Verimli Lokasyon bazlı Dedikodu (ÇYVLDedikodu) protokolu, karşılaştırılan yönlendirme protokollerinin uçtan uca gecikme, yüksek paket kaybı ve ağ genelinde yüksek enerji tüketimi gibi dezavantajlarını gidermiştir. Ayrıca, bu çalışmada Küresel Konumlama Sistemi (KKS) gibi fazladan bir ekipman kullanılmamıştır. Sonuç olarak da, genel ağ maliyetini duşurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor network (WSN) is one of the emerging and fast growing fields in the scientific world. However, the major issue of sensor network nodes is the limited energy, which is normally battery operated. This has posed additional challenges to the communication protocols. Hence, most of the attention has been given to the routing protocols.In this thesis, after mentioning to the general information of WSN, hardware and network architecture of sensor nodes, applications of WSNs, clustering and routing protocols, and making a deep and integrated comparison between some well-known energy efficient routing protocols, a new routing protocol has been proposed called Two Way Efficient Location-based Gossiping protocol (TWELGossiping).The simulation results shows that the TWELGossiping has addressed some drawbacks of counterpart routing protocols, like end to end delay, high packet lost and high energy consumption of the network overall. Moreover, in this work extra equipment/hardware, like Global Position System (GPS) has not used. Hence, cost of the network overall has been reduced.