Honaz (Denizli) çevresinde evaporit içeren neojen tortullarının stratigrafisi ve depolama özellikleri
- Tez No: 78827
- Danışmanlar: PROF. DR. FUZULİ YAĞMURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
öz İnceleme alam, Anatolit-Torid platformu ile Menderes masifinin dokanak bölgesinde Denizli İli'nin güneyinde ve Honaz Dağı yöresinde yeralır. Bu alanda Paleozoyik'ten günümüze kadar hemen her döneme ait tortul, mağmatik ve metamorfik kaya grupları yüzeylemektedir. Bu kaya gruplarından bir bölümü otokton konumlu olup, diğer bir bölümü ise allokton konumludur. İnceleme alanında yüzeyleyen otokton kayaların temelini, Menderes masifine ait Paleozoyik yaşlı Honaz formasyonu oluşturur. Honaz formasyonu yer yer diyabaz dayklan içeren sleyt, fillit, metakumtaşı ve metaçakıltaşından oluşmaktadır. Bu metamorfik kayaları uyumsuz olarak Yılanlı formasyonu üzerler. Yılanlı formasyonu dolomitik rekristalize kireçtaşı ve mermerlerden oluşur. Bu formasyonun üst bölümlerinde yeralan rudist formlarına dayanarak yaşı Üst Kretase olarak belirlenmiştir. Yılanlı formasyonunun üzerine uyumlu bir dokanaklaZeybekölentepe formasyonu oturur. Zeybekölentepe formasyonu rekristalize plaketli kireçtaşı, şeyi ve kalkerli kumtaşmdan oluşur. Bu formasyonun üzerine dereceli dokanakla Göbecik Tepe grubuna ait Bozkayatepe kireçtaşı gelmektedir. Üst Kretase sonrası bölgeye Tersiyer yaşlı birimler gelmektedir. Tersiyer yaşlı birimlerin tabanında Üst Paleosen-Alt Eosen yaşlı Kırkpınar kireçtaşlan yeralır. Kırkpınar kireçtaşı, egemen olarak kiremit kırmızısı renkte mikritik İrireçtaşlarmdan yapılıdır. Kırkpınar kireçtaşmın üzerine geçişli dokanakla Kozaklıtepe formasyonu gelmektedir. Kozaklıtepe formasyonu, koyu gri renkli mikritik kireçtaşı, kalkerli şeyi ve kumtaşmdan oluşmaktadır. Bu birim, filiş fasiyesinde kumtaşı-şeyl ardalanmasından oluşan Alçıboğazı formasyonu tarafından geçişli bir dokanakla üstlenir. Alçıboğazı formasyonunun üzerine uyumsuz bir dokanakla Alt Oligosen yaşlı Kızılyer formasyonu gelmektedir. Kızılyer formasyonu egemen olarak dolomit, dolomitik kireçtaşı ve evaporit bileşenlerinden (jips-anhidrit) oluşmaktadır. Orta-Üst Eosen döneminde otokton birimler üzerine tektonik olarak Honaz ofiyoliti yerleşmiştir. Honaz ofiyoliti serpantinleşmiş harzburjit ve diyabaz-gabro dayklanndan oluşmaktadır. Üst Oligosen-Alt Miyosen döneminde kaba kırıntılı alüvyonal yelpaze tortullarından oluşan Çaykavuştu formasyonu Honaz ofiyolitleri üzerine uyumsuz olarak gelmektedir. Çaykavuştu formasyonunun üzerine dereceli dokanakla Orta Miyosen yaşlı Karaçay formasyonu oturur. Karaçay formasyonu akarsu ortamını simgeleyen konglomera, kumtaşı ve kalkerli çamurtaşından (marn) oluşmaktadır. Karaçay formasyonu Üst Pliyosen yaşlı Denizli volkanitleri kesmiştir. Volkanitlerin üzerine yersel olarak Travertenler uyumsuzlukla gelmektedir. Bu inceleme ile Kızılyer bölgesinde yüzeyleyen Alt Oligosen yaşlı evaporitik tortullardan oluşan Kızılyer formasyonunun stratigrafık, sedimentolojik, petrografik ve jeokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Buna göre Kızılyer formasyonunun kıyısal sabkha ortamında çökelmiş olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located at the Honaz mountain (south of the Denizli city) between boundaries of the Menderes massif and the Anotolid-Torid platform. The area includes various outcrops of sedimentary, igneous and metamorphic rock units from Paleozoic to recent. Some of these rocks are allochtonous, others are autochtonous. The lowermost part of the autochtonous units consists of the low-degree metamorphics related to the Menderes massif namely the Honaz formation, Paleozoic in age. The Honaz formation contains sleyt, fillite, metasandstone and metaconglomerates including occassonally diabas dykes. The Yılanlı formation consists of dolomitic and recrystallized limestone and marbles and overlies unconformably on the Menderes metamorphics rocks. The age of the Yılanlı formation is Upper Cretaceous according to the rudist fauna contents seen at the upper part of the succession. The Zeybekölentepe formation covers conformably on the Yılanlı formation The Zeybekölentepe formation consists of recrystallized and thin bedded limestone, shale and calcerous sandstones. The Bozkayatepe limestone of the Göbeciktepe Group overlies with graded contact on the Zeybekölentepe formation. These two formations have lateral and vertical facies changes, and they are Upper Cretaceous in age. The lowermost part of the Tertiary sequence includes the Upper Paleocene to Lower Eocene aged Kırkpınar limestones. The Kirkpmar limestone consists mainly of reddish micritic limestones, and overlain concordantly by the Kozaklitepe formation. The Kozaklitepe formation composed mainly of dark gray coloured micritic limestone, calcerous shale, and sandstones. It is overlain with graded contact by the Alçıboğazı formation which consist dominantly of flysch type sediments (rhymic deposition of sandstone and shale). The Oligocene Kızılyer formation covers unconformably the Alçıboğazı formation. It forms with dolomite, dolomitizied limestones and evaporites (gypsium-anhidrite). The Honaz ophiolite covers tectonically autochtonous units during Middle to Upper Eocene period. It contains serpentinized harzburgite and diabas-gabbro dykes. The Çaykavuştu formation (Upper Oligocene-Lower Miocene) consists mainly of coarse elastics of alluvial fan deposits and overlies unconformably on the Honaz ophiolites. The Middle Miocene Karaçay formation overlies with graded contact on the Çaykavuştu formation. The Karaçay formation composed of conglomerates, sandstones and calcerous mudstones which indicate of fluvial environments. Locally, the Upper Pliocene Denizli volcanites cut the Karaçay formation. The travertines overlies unconformably the volcanites in northern parts of study area. In this study, the stratigraphic, sedimentologic, petrographic and geochemical characteristics of the Lower Oligocene Kızılyer formation have been investigated around of Kızılyer area. According to the finding data, it was concluded that the Kızılyer formation was deposited within a continental sabkha environment during the Lower Oligocene period.