Perfomance analyses of newton method for multi-block structured grids
Çok bloklu yapısal ağ sistemi için newton yönteminin performans analizi
- Tez No: 305592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, kompleks geometrilerin akış çözümünde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan çok bloklu Newton metod çözücüsünün performans analizi anlatılmaktadır. Euler denklemlerinin çözümü için gerekli olan Jacobian matrislerinin oluşturulmasında farklı akış ayrıklaştırma teknikleri ile birlikte analitik türetme yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan seyrek matrisler, matris çözücülerinin yardımıyla paralel ve seri olarak çözülmüştür. Çözücünün çok bloklu hale getirilmesiyle birlikte her bir blok için ayrı bir Jacobian matrisi analitik türetme yöntemi ile oluşturulmuş ve her bir iterasyonda bloklar arasındaki gerekli olan iletişim ?sanal? noktalar kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen çözücü farklı tipteki problemlere uyarlanmıştır. Farklı sayıda blok kullanımıyla birlikte yakınsama durumu ve analiz süresi performansı çeşitli büyüklüklerdeki akış problemleriyle değerlendirilmiştir. Ayrıca farklı matris çözücülerinin de kendi aralarında çözüm süreleri ve doğrulukları açısından değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to make use of Newton?s method for complex flow domains, an Euler multi-block Newton solver is developed. The generated Newton solver uses Analytical Jacobian derivation technique to construct the Jacobian matrices with different flux discretization schemes up to the second order face interpolations. Constructed sparse matrices are solved by parallel and series matrix solvers. In order to use structured grids for complex domains, multi-block grid construction is needed. Each block has its own Jacobian matrices and during the iterations the communication between the blocks should be performed. Required communication is performed with ?halo? nodes. Increase in the number of grids requires parallelization to minimize the solution time. Parallelization of the analyses is performed by using matrix solvers having parallelization capability. In this thesis, some applications of the multi-block Newton method to different problems are given. Results are compared by using different flux discretization schemes. Convergence, analysis time and matrix solver performances are examined for different number of blocks.