Assessment of velocity of detonation at Kumtor open pit gold mine
Kumtor açık ocak altın madeninde infilak hızının ölçümü ve değerlendirmesi
- Tez No: 305593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AYDIN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Patlayıcıların en önemli özelliklerinden birisi İnfilak Hızı'dır. Mevcut sahakoşullarında patlayıcının en uygun hızda infilak etmesi ve yeterli infilak basıncıoluşturması iyi bir parça boyut dağılımı elde edilmesi için gereklidir.Bu çalışmanın temel amaçları, patlayıcı türü, delik çapı ve ortam sıkılığının KumtorAçık Ocak Altın Madeni'ndeki dökme ANFO ve dökme emülsiyonun infilak hızlarıüzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma kapsamında, dökme ANFO vedökme emülsiyonun yerinde infilak hızlarının ölçümünde infilak hızı sürekli ölçümyöntemi kullanılmıştır. İnfilak hızı değerleri her iki patlayıcı türü için farklı delikçapları ve ortam sıkılıklarında ölçülmüştür. Dökme ANFO ve dökme emülsiyoniçin ideallik derecesi, yerinde ölçülen infilak hızları ile ideal infilak hızlarınınkarşılaştırılmasıyla hesaplanmıştır. Her iki patlayıcı türünün infilak hızlarının artandelik çapı ve ortam sıkılığı ile arttığı saptanmıştır. Buna ek olarak, dökmeANFO'nun delik içinde ıslanması durumunda infilak hızı azalmaktadır. Diğer birsonuç ise, dökme emülsiyon içeriğindeki malzeme oranının infilak hızınıetkilemesidir.Bu çalışma, Kumtor Açık Ocak Altın Madeni'nde mevcut kayakoşullarında uygun patlayıcı madde kullanımı hakkında önemli bulgularsağlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important properties of an explosive is its velocity of detonation(VOD). It is essential that the explosive should detonate at its optimum rate andrelease sufficient detonation pressure to get good fragmentation under the existingfield conditions.The main objectives of this research study are to investigate the effects of explosivetype, blast hole diameter, and degree of confinement on the VOD of bulk ANFOand bulk emulsion in Kumtor Open Pit Gold Mine. In this study, the continuousresistance wire method is employed to measure in-situ VOD of both bulk ANFOand bulk emulsion. The VOD values are measured for different hole diameters andunder different confinements for both explosives. The ideality of bulk ANFO andbulk emulsion is calculated by comparing the in-situ measured VOD?s and theirideal detonation values. It is found that the VOD of both explosives increases as theblast hole diameter and the degree of confinement increases. In addition to this,VOD of bulk ANFO decreases when it gets wet in the blast hole. Another finding isthat, proportion of bulk emulsion ingredients has influence on its VOD.This research study provides a good understanding to use suitable explosive in existingrock conditions in Kumtor Open Pit Gold Mine.