Performance analysis of drilling fluid liquid lubricants
Sondaj sıvısına eklenen sıvı kayganlaştırıcıların performans analizi
- Tez No: 305607
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aşırı tork değerleri, petrol ve doğalgaz sondaj endüstrisindeki en önemli problemlerden biridir. Sondaj dizisi ve kuyu cidarı veya koruma borusu arasındaki sürtünmeler aşırı torka yol açmaktadır. Bu çalışmada, sondaj operasyonları sırasında, kuyu içinde oluşan sürtünmeleri azaltmak için sondaj sıvısına eklenen sıvı kayganlaştırıcıların performans analizi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Analizler için, kayganlaştırıcı olarak; yağ asidi ve gliserid bazlı, trigliserid ve nebati yağ bazlı, ve polipropilen glikol bazlı üç çeşit ticari kimyasal lubrikant, mazot ve değişik API yoğunluk, asfaltit ve parafin değerlerine sahip ham petrol numuneleri seçilmiştir.Su bazlı lignosülfonat sondaj sıvılarına, kayganlaştırıcılar değişik oranlarda karıştırılarak, Ofite Lubricity Tester cihazında, metal-metal temas yüzeylerinde oluşan tork değerleri için en iyi performansı veren kompozisyonların belirlenmesi hedeflenmiştir.Ayrıca, bu kayganlaştırıcıların, diğer sondaj sıvısı özelliklerine etkileri (akış özellikleri, su kaybı, köpük oluşma potansiyeli ve peynirsi tabaka oluşumu/yüzeyde yağlanma) ile; sondaj sıvısının özelliklerindeki (kalsiyum, tuz, pH ve çamur yoğunluğu) değişimin, kayganlaştırıcıların performanslarına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive torque is one of the most important problems in oil/gas drilling industry. Friction between wellbore/casing and drill string causes excessive torque. This study discusses performance analysis of drilling fluid lubricants, which are used as friction reducers in well-bore. Three different types of commercial chemical lubricants, which are fatty acid and glycerid based, triglycerid and vegetable oil based and polypropylene glycol based, diesel oil, and crude oil, which consists of different API gravity, paraffin and asphaltene value samples, were selected for the analysis.In the analysis, different lubricant compositions with the mixture of commercial chemical lubricants, crude oil and diesel oil, which were added to water based lignosulfonate mud, are tested on metal-metal contact surface by Ofite Lubricity Tester to determine the best lubricity/cost ratio of lubricant compositions.Moreover, effects of the lubricants on mud rheology and API fluid loss of mud, foam forming potential and cheesing/greasing of the lubricants and the influence of mud properties on lubricants (calcium, salt, pH and mud density) are examined.