Dynamical modeling of the flow over flapping wing by applying proper orthogonal decomposition and system identification
Uygun dikgen ayrışımı ve sistem tanılama yöntemleri kullanılarak bir çırpan kanat üzerindeki akışın dinamik modellemesi
  1. Tez No: 305606
  2. Yazar: OĞUZ DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKU KASNAKOĞLU, DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde çırpan kanat çevresindeki değişken akışın dinamik modellemesi tamamlanmıştır. Bu yöntemde, öncelikle parçacık görüntülemeli akış ölçüm tekniği (PIV) kullanılarak anlık hız görüntüleri elde edilir. Daha sonra görüntü işleme tekniği kullanılarak anlık görüntülere kanat profili yerleştirilir. Bu işlenmiş anlık görüntülere uygun dikgen ayrışımı (POD) yöntemi uygulanarak POD modları ve zaman katsayıları bulunur. Son olarak alt işlem sistem tanılama (N4SID) yöntemi kullanılarak, daha önce bulunan zaman katsayılarının izdüşümleri kullanılarak ayrık zamanlı durum uzayı dinamik modellemesi yapılır. Görüntüsel akış ölçüm tekniği kullanılarak NACA 0012, SD 7003, eliptik ve düz plaka kanat profillerinden elde edilen veriler için MATLAB programı kullanılarak süreç tamamlanmış ve görülmüştür ki, elde edilen dinamik model, akışın dinamiğini kabul edilebilir bir doğrulukla göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the dynamical modeling of the unsteady flow over a flapping wing is considered. The technique is based on collecting instantaneous velocity field data of the flow using Particle Image Velocimetry (PIV), applying image processing to these snapshots to locate the airfoil, filling the airfoil and its surface with proper velocity data, applying Proper Orthogonal Decomposition (POD) to these post-processed images to compute the POD modes and time coefficients, and finally fitting a discrete time state space dynamical model to the trajectories of the time coefficients using subspace system identification (N4SID). The procedure is applied using MATLAB for the data obtained from NACA 0012, SD 7003, elliptic airfoil and flat plate, and the results show that the dynamical model obtained can represent the flow dynamics with acceptable accuracy.