Matching and reconstruction of line features from ultra-high resolution stereo aerial imagery
Ultra yüksek çözünürlüklü stereo hava fotoğraflarından doğrusal nesnelerin eşlenmesi ve geri çatımı
  1. Tez No: 305641
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜN OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOPRAK, PROF. DR. UWE SOERGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, çok-bantlı stereo hava görüntülerinden elde edilen çizgisel nesnelerin eşlenmesi ve üç boyutlu geri-çatımı için yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Hava görüntülerinde var olan çok-bant bilgisi, ön-işleme ve kenar bulma aşamalarında tam olarak kullanılmıştır. Doğrusal çizgilerin başarılı bir şekilde çıkarılabilmesi amacıyla temel bileşenler analizi yöntemi uygulanmıştır. Stereo görüntülerdeki ilk eşlemeler, toplamda yedi adet ilişkisel koşul içeren yeni bir çift-tabanlı stereo çizgi eşleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Stereo görüntülerdeki nihai bire-bir çizgi eşlemeleri, üç adet yeni ölçüt ve son-benzerlik değerlendirilmesi kısımlarını içeren hassas eşleme aşamasında belirlenmiştir. Çizgi eşlemeleri bulunduktan sonra bu çizgilerin üç boyutlu geri-çatımı, çift-tabanlı çizgisel ilişkilerin doğasında bulunan ve mükerrer eşleme bilgisini kullanan yenilikçi bir yaklaşım ile gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, epipolar çizgisine neredeyse paralel olarak bulunan stereo eşlemelerin geri-çatımının da başarılı bir şekilde yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.Önerilen yaklaşım çeşitli yerleşim şekilleri barındıran iki farklı test alanında değerlendirilmiş ve oldukça başarılı ve umut verici stereo çizgi eşleme ve geri-çatım sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, önerilen yaklaşımın sonuçları ile çizgi eşlemede başarısı kabul edilmiş ve bilinen bir yöntemin sonuçlarının karşılaştırması da önerilen yaklaşımın üstünlüğünü ve potansiyelini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new approach for the matching and reconstruction of line features from multispectral stereo aerial images is presented. The advantages of the existing multispectral information in aerial images are fully taken into account all over the steps of pre-processing and edge detection. To accurately describe the straight line segments, a principal component analysis technique is adapted. The initial correspondences between the stereo images are generated using a new pair-wise stereo matching approach which involves a total of seven relational constraints. The final line to line correspondences between the stereo images are established in a precise matching stage in which the final line matches are assigned by means of three novel measures and a final similarity voting scheme. Once the line matches are established, the stereo reconstruction of those matches is performed by an innovative reconstruction approach that manipulates the redundancy inherent in line pair-relations. By this way, the reconstruction of the stereo matches that are observed in a nearly-parallel geometry with the epipolar lines can also be performed accurately.The proposed approach is tested over two different urban test sites with various built-up characteristics, and as a result, very successful and promising stereo line matching and reconstruction performances are reached. Besides, the comparison of the results of the proposed approach with the results of one of the state-of-the-art stereo matching approaches proves the superiority and the potential of proposed approach.