Evaluation of seismic resistance of traditional ottoman timber frame houses
Geleneksel osmanlı ahşap çerçeveli konutlarının deprem dayanımlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 305640
  2. Yazar: YASEMİN DİDEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRER, DOÇ. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yer alan konut mimarisinin büyük çoğunluğunu oluşturan geleneksel Osmanlı ?hımış? konut yapılarının sismik dayanımlarının bir mühendislik bakış açısıyla incelenmesidir. Bu amaçla gerçekleştirilen 106M499 kodlu TÜBİTAK projesi çerçevesinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarı'nda, geleneksel Osmanlı ?hımış? tekniğini örnekleyen Safranbolu evlerinden seçilen, farklı malzemelerde ve farklı geometrik konfigürasyonlara sahip olacak şekilde inşa edilmiş birebir ölçekli 8 adet çerçeve, dolgusuz ve dolgulu/kaplamalı şekilde test edilmiş ve yapının deprem yükü altındaki davranışına ilişkin doğrudan ya da dolaylı fikir verecek parametreler elde edilmiştir.Sonuçlar geleneksel Osmanlı ?hımış? konut yapılarını sismik direncinin yüksek olduğunu, buna karşılık bu yapıların inşasında, çapraz elemanların (payanda) boyutları, pencerelerin boyutlandırılması ve çerçeve içindeki konumları, ahşap dikmeler arasındaki boşluklar ve bağlantılara ilişkin uyulması gereken bir dizi kural olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, belli dolgu/kaplama türlerinin diğerlerine göre daha avantajlı olduğu da gözlemlenmiştir. Örneğin, kaplama teknikleri ile çerçevenin aynı deplasman değeri altında daha fazla yüke dayanabildiği görülmüştür. Yığma dolgulu çerçevelerde, dolgusuz örneklere kıyasla gerçekleşen ağırlık artışı yük taşıma kapasitesindeki artıştan fazladır. Bu çalışma sonunda ulaşılan sonuçların, yalnızca halihazırda var olan geleneksel Osmanlı ?hımış? konut yapılarınında gerçekleştirilen koruma çalışmalarında kullanılması değil, aynı zamanda depreme dayanıklı modern yapı tasarımını da yönlendirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the seismic resistance of traditional Ottoman timber frame ?hımış? structures, which form the major part of Turkey?s cultural heritage, from an engineering point of view. On the other hand, the seismic resistance of traditional Ottoman timber frame structures was not evaluated from an engineering perspective.For the aim of seismic resistance evaluation of traditional Ottoman timber frame houses, the TUBITAK (the Scientific and Technological Research Council of Turkey) project numbered 106M499 was carried out. Within this framework, 16 tests were carried out in the Structural Mechanics Laboratory of Middle East Technical University, by means of 8 1-1 scale timber frames of different geometrical configurations and material, carefully selected from traditional houses in Safranbolu, representing Ottoman timber frame ?hımış? technique. The frames were tested without and with different infill/covering types, and parameters that directly or indirectly indicate the behavior of a structure under earthquake loading were derived from the results obtained at the end of experimental work. In addition, capacity calculations were carried out for each test, using ATC-40 procedure.The results demonstrated that Ottoman timber frame ?hımış? houses are seismically resistant, and yet there are a number of important points that should be obeyed in their construction regarding size of diagonal elements, size and placement of openings, intervals between vertical studs, as well as connection details. It is also seen that certain infill/covering materials/methods are more advantageous than the others; for example, covering techniques results in a higher amount of maximum lateral load that the frame can bear under the same displacement. Infill with masonry blocks results in a larger increase in weight than in load bearing capacity. The conclusions drawn are intended to be used not only in the conservation of such structures but they are also expected to direct modern seismically resistant constructions.