Feasibility of a supplementary water storage for Birkapili hydroelectric power plant
Birkapılı hidroelektrik santraline ait ilave su depolama tesisinin fizibilitesi
  1. Tez No: 305643
  2. Yazar: MELİH BOZKURT
  3. Danışmanlar: NADİ BAKIR, PROF. DR. A. MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yenilenebilir enerji mevzuatının, teşviklerin ve ticarileşmenin artmasının arkasındaki itici nedenlerden bazıları iklim değişimi hakkındaki kaygılar, yüksek petrol fiyatları ve artan hükümet destekleridir. Hidroelektrik, yenilenebilir enerji türleri arasındaki en yaygın kullanılan tür olup, su gücü ile üretilen elektrik olarak adlandırılır. Bu çalışmada, mevcut Birkapılı Hidroelektrik Santralinin kârlılığını artırmak üzere bir depolama tesisi önerilmektedir. Depolama tesisi, bir ağırlık barajı ile kontrolsüz dolu savaktan oluşmaktadır. Önerilen depolama tesisinin yardımıyla, sudan azami faydalanma sağlanarak, elektrik üretiminin en yüksek talep dönemlerinde yapılabilmesi mümkün hale gelmektedir. Sonuç olarak mevcut santralin elverişliliği geliştirilir ve enerji üretimi azami talep dönemlerine kaydırılabilir. Santralin azami talep dönemlerinde çalıştırılmasıyla, yüksek elektrik talebinin karşılanmasına katkı sağlanır. Dolusavak için bir takım seçenekler hesaba katılmış ve ilgili beton-ağırlık baraj tasarlanmıştır. Ekonomik bir sonuç elde etmek için, hesap tabloları kullanılarak, yapı emniyet analizleri ve işletme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change concerns, high oil prices and increasing government support are some of the driving reasons of increasing renewable energy legislation, incentives, and commercialization. Hydroelectricity is the most widely used form of renewable energy and refers to electricity generated by hydropower. In this study, a storage facility is proposed to store some additional water and increase the profitability of the existing Birkapılı Hydroelectric Power Plant. The storage facility is composed of a gravity dam and an uncontrolled spillway. With the help of the proposed storage facility, maximum utilization of the water is provided and shift of the electricity generation to peak demand periods becomes possible. Consequently, feasibility of the existing power plant is improved. A number of alternatives for a spillway are taken into account and the corresponding concrete gravity dam is designed. Stability analyses and operation studies are conducted using spreadsheets to achieve an economical solution.