Investigations of upscaling effects for aerodynamic design of large wind turbine rotors by using bem theory and optimization
Pala elemanı momentum teorisi ve optimizasyon kullanarak büyük rüzgar türbini rotorlarının aerodinamik tasarımı için yukarı ölçeklendirme etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 612848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda, rüzgar enerjisi en çok tercih edilen ve kabul edilen yenilebilir enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir. Bununla birlikte, yeni rüzgar türbinlerinin tasarım zorlukları hala vardır, özellikle de yukarı ölçeklendirme problemleri, çünkü rotor kanat büyüklükleri gittikçe artmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, yeni tasarım ve ölçeklendirme yöntemlerini araştırarak ve geliştirerek, rüzgar türbini tasarımında ölçeklendirme etkilerini anlamaktır. Tasarım çalışmaları için, 5 MW NREL rüzgar türbini temel rotor olarak kullanılmıştır. Yukarı ölçeklendirme çalışmaları için, seçilen bu 5 MW temel rüzgar türbini, doğrusal ölçeklendirme kuralı olan klasik ölçeklendirme yöntemini kullanarak, 10, 15 ve 20 MW'lık rüzgar türbinlerine ölçeklendirilmiştir. Pala elemanı momentum teorisi ve çok amaçlı genetik algoritmaya dayalı optimizasyon çalışmaları için, ilk olarak referans olarak alınan 5 MW NREL rüzgar türbini kanadı optimize edilmiş ve analiz edilmiştir. Daha sonra, yukarı ölçeklendirilmiş 10 MW, 15 MW ve 20 MW rüzgar türbinlerinin aerodinamik şekli ve kanat kütlesi optimize edilmiştir. Enerji üretimini en üst düzeye çıkarmak ve kanat kütlesini en aza indirmek için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Rotor palalarının aerodinamik ve yapısal parametreleri, veter uzunluğu, burgu açısı, pala kütlesi ve pala katılığı gibi parametreler karşılaştırılmıştır. Aerodinamik ve yapısal performans analizleri FAST yazılımı kullanılarak yapılmıştır ve referans kanat, optimum kanatlar ve ölçeklendirilmiş kanatlar için sonuçlar karşılaştırılmıştır. Son olarak, rüzgar türbinlerinde yeniden boyutlandırma etkilerini anlamak için, optimize edilen rüzgar türbinlerinin sonuçlarından rotor çapının bir fonksiyonu olarak yeni ölçeklendirme eğilimleri formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, wind power has become one of the most preferred and accepted renewable energy sources. However, there are still design challenges of new wind turbines especially upscaling problems as the size of rotor blades gets larger and larger. The main objective of this research is to understand scaling effects on wind turbine design by investigating and developing new design and scaling methodologies. For the design studies, the 5 MW NREL wind turbine is used as the baseline rotor. For the upscaling studies, this selected 5 MW baseline wind turbine is scaled up to 10, 15 and 20 MW wind turbines by using the classical upscaling method which is a linear scaling rule. For the optimization studies based on the blade element momentum theory and multipurpose genetic algorithm, the 5 MW NREL wind turbine blade which is taken as the reference blade is first optimized and analyzed. Then, the aerodynamic shape and blade mass of the upscaled 10 MW, 15 MW and 20 MW wind turbines are optimized. The optimization studies are conducted to maximize power generation and minimize blade mass. The aerodynamic and structural parameters of the rotor blades such as chord length, twist angle, blade mass and blade stiffness are compared. Then, the aerodynamic and structural performance analyses are done by using the FAST software and the results are compared for the reference blade, vi upscaled blades, and optimized blades. Finally, based on the results for the optimized wind turbines, new scaling trends are formulated as a function of rotor diameter to understand the re-sizing effects on wind turbines.