Investigation of adsorption of pesticides by organo-zeolite from wastewater
Organo-zeolit ile atıksulardan pestisit adsorbsiyonunun incelenmesi
- Tez No: 305659
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ÖZBAYOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, sudaki pestisitlerin uzaklaştırılması için kullanılan organo-zeolitlerin ve aktif karbon adsorpsiyon kapasitelerini belirlemektir.Organo-zeolit hazırlamak için iki çeşit katyonik yüzey aktif maddesi, hekzadesiltrimetil amonyum bromür (HTAB) ve dodesiltrimetil amoyum bromür (DTAB) kullanılmıştır. Zeolit üzerine katyonik yüzey aktif maddesi adsorbsiyonu çalışmaları başlangıç yüzey aktif maddesi konsantrasyonu, zaman ve sıcaklık bakımından incelenmiştir. Langmuir izotermi en uygun izotherm olarak bulunmuştur. Gözlenen adsorbsiyon oranları ikinci dereceden kinetik modele uymaktadır. Katyonik yüzey aktif maddesi adsorbsiyonu aktivasyon enerjileri için Arrhenius eşitliği kullanılmıştır. ? S ve ? H değerleri van't Hoff eşitliği kullanılarak hesaplanmıştır.Aktif karbon ve organo-zeolit üzerine pestisitlerin (2,4-D, propanil, diazinon, fenitrothion, trifluralin) adsorbsiyonu, adsorbsiyon izotermleri değerlendirilerek ve verilere Langmuir ve Freundlich denklemleri uygulanarak araştırılmıştır. Başlangıç pestisit konsantrasyonu, zaman, pH ve sıcaklığın adsorpsiyona etkileri incelenmiştir. Adsorbsiyon hızları herbir pestisit için hesaplanmıştır. Pestisit adsorbsiyonu aktivasyon enerjisini bulmak amacıyla Arrhenius eşitliği kullanılmıştır. ? S ve ? H değerleri van't Hoff eşitliği kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the adsorption capacity of activated carbon and organo-zeolites for removal of pesticides in water.In order to prepare organo-zeolite, two kinds of cationic surfactants, namely, hexadecyltrimethyl ammonium bromide (HTAB) and dodecyltrimethyl ammonium bromide (DTAB) were used. Adsorption studies of cationic surfactant on zeolite were investigated in respect to initial concentration of cationic surfactant, time, and temperature. It has been found that the best fitted isotherm equation was Langmuir equation. The observed adsorption rates were found to be equal to the second order kinetic model. The activation energies of cationic surfactant adsorption was determined by using Arrhenius equation. ? S and ? H values were also calculated from the van?t Hoff equation.Adsorption of pesticides (2,4-D, propanil, diazinon, fenitrothion, trifluralin) onto activated carbon and organo-zeolite were investigated by evaluating the adsorption isotherms and fitting the data to Langmuir and Freundlich equations. The effects of initial concentration of pesticide, time, pH, and temperature on adsorption were investigated. Adsorption rates were calculated for each of pesticide. The activation energies of pesticide adsorption were determined by using Arrhenius equation. ? S and ? H values were also calculated from the van?t Hoff equation