Silica coating of monodisperse hydrophobic magnetite nanoparticles through reverse microemulsion techniques
Monodispers hidrofobik manyetik nanoparçacıkların ters mikroemülsiyon metodu ile silika kaplanması
- Tez No: 305670
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN, PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Manyetik nanoparçacıklar yaygın olarak ilaç taşınımı, hipertermi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) alanlarında kullanılmaktadır. Bu uygulamalar için, manyetik nanoparçacıklarının çözünebilir, biyo-uyumlu ve toksik-olmayan uygun malzemeler ile kaplanması gerekmektedir. Bu malzemeler içerisinde, silika en çok kullanılan kaplama malzemesidir. Bu tezde, silika kaplı manyetik nanoparçacıklar üzerine odaklanılmıştır. Manyetik demir oksit nanoparçacıkları, yüksek sıcaklıkla parçalanma yöntemi ile sentezlenmiştir. Demir asetilasetonat Fe(acac)3, kaynama noktası yüksek organik bir çözücü ve bir indirgen varlığında, boyutları 5- 7 nm arasında olan parçacıklar elde edilmiştir. Nanoparçacıklar geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile karakterize edilmiştir.Elde edilen nanoparçacıklar, ters mikroemülsiyon yöntemi ile ultra ince silika kabuk ile kaplanmıştır. Igepal CO-520, NH3(aq) and TEOS miktarlarının etkisi sistematik olarak çalışılmış ve miktarları, monodispers ve iyi dağılmış parçacıklar elde etmek için optimize edilmiştir. Silika kaplı manyetik nanoparçacıklarının boyutları ve aglomeratlarının karakterizasyonu TEM görüntüleri, parçacık boyut analizi (zeta sizer) ile yapılmıştır. TEM ölçümlerinde görüntülenemeyen silikaların varlığını doğrulamak için X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre, yüzey aktif madde olarak kullanılan Igepal CO-520, reaksiyon sisteminde önemli bir rol almış olup, 4-6 nm boyutlarında ince kabuk ile kaplanmış silika kaplı manyetik nanoparçacıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles find broad applications in biomedical field such as drug delivery, hyperthermia and magnetic resonance imaging (MRI). For these applications magnetic nanoparticles need to be coated with suitable materials which are soluble, biocompatible and nontoxic. Among these materials, silica is the most often used coating material. This thesis is focused on preparation of silica coated iron oxide magnetic nanoparticles. Magnetic iron oxide nanoparticles are synthesized by thermal decomposition method. In the presence of iron acetylacetonate Fe(acac)3, a high boiling point organic solvent and a reducing agent, particle sizes ranging from about 5 nm to 7 nm were obtained. Nanoparticles were characterized by transmission electron microscopy (TEM).The obtained nanoparticles were coated with ultra thin silica shell via reverse microemulsion method. The influence of the amount of Igepal CO-520, NH4OH and TEOS was studied systematically and their amounts were optimized to yield monodisperse and well defined particles. The size of the silica coated magnetic nanoparticles and their agglomerates were determined by TEM images and particle size analyzer (zeta sizer). X-Ray photoelectron spectroscopy (XPS) was used to confirm the presence of silica whenever the coating could not be seen by TEM measurements. Magnetic nanoparticles having 4-6 nm thickness of silica shell were obtained. The results showed that the amount of surfactant Igepal CO-520 played an important role in the reaction system.