Cruise missile mission rehearsal
Seyir füzesi görev provası
- Tez No: 305669
- Danışmanlar: DR. UMUT DURAK, PROF. DR. S. KEMAL İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Seyir füzesi görev planlaması, seyir füze operasyonların kilit faaliyetlerinden biridir. Yer planlama aktiveteleri, yüksek başarı oranına sahip düşük görünürlüklü görevleri amaçlamaktadır. Bu aktiviler oyun sonu, rota ve bırakma planlamalarını içermektedir. Oyun sonu planlaması azami etkinlik için oyun sonu parametrelerini eniyilemeye çalışırken, rota planlaması azami hayatta kalabilirlik ve savunulan bir alan içinde atış bölgesinden hedefe olan bölgedeki yol noktalarını belirleyebilmek adına seyrüsefer desteklerini etkin kılma için uğraşmaktadır. Son olarak planlamacılar, platformun düşman unsurlarıyla temasını engelleyecek uygun bırakma parametrelerini bulmaya çalışmaktadır. Görev provası, planlama sürecini yürüten veri kullanılarak oluşturulacak görev planlamasının sanal ortamda uygulanmasıdır. Görev provası planlanmış görev için elde edilen olası sonuçlar ile planlamacıları destekleyecektir. Yürütülen görev planlamasının rastsal süreçleri muharebe benzetimlerine katılacaktır. Platformun yanısıra, seyir füzesi ve hedef ile karadan havaya füze konumları ve erken uyarı radarları gibi diğer unsurlar da prova sürecine dahil edilecektir.
Özet (Çeviri)
Cruise missile mission planning is a key activity of cruise missile operations. Ground planning activities aim at low observable missions that have high probability of success. These activities include end game planning, route planning and launch planning. While end game planning tries to optimize end game parameters for maximum effectiveness, route planning tries to maximize survivability and enable navigational supports by determining the waypoints to from launch zone to target through a defended area. And lastly, planner tries to find the appropriate launch parameters that will prohibit platform to contact enemy agents. Mission rehearsal is the execution of the planned mission in a virtual environment that will be constructed with the data that drives the planning process. Mission rehearsal will support planners by providing possible results of the planned mission. Stochastic processes of the execution of the planned mission will be incorporated in the simulation of the combat. Along with platform, cruise missile and target, other players like SAM Sites or Search Radars (Early Warning Radars) will be incorporated in the rehearsal process.