Chance constrained optimization of booster disinfection in water distribution networks
Su dağıtım şebekelerinde ek klorlama miktarının olasılık sınırlamalı optimizasyonu
- Tez No: 305686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İçme suyunun dezenfektasyonu su dağıtım şebekesine klor enjekte edilerek sağlanır. Şebekedeki klor miktarı, sağlık sorunlarına yol açması göz önünde bulundurularak belli bir minimum ve maksimum değer arasında sınırlandırılmıştır. Klor konsantrasyonu arttığında kanserojen etkiye sahip yan ürünler oluşmaya başlar. Bu yüzden şebekede en istenen durum, minimum sınırı ihlal etmeden en az düzeyde klor miktarına sahip olmaktır. İstenen bu durum aynı zamanda maliyet açısından da avantajlıdır. Böylece, bütün ihtiyaçları karşılayacak bir optimizasyon modeli gerekmektedir. Klor, tepkisel bir madde olduğundan zamana ve mesafeye göre azalmaktadır. Bu durum değişken faktörlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Modelden güvenilir ve gerçekçi sonuçlar alabilmek için değişken faktörlerden kaynaklanan olasılık hesaplarının formülizasyonun içine katılması gerekir. Bu çalışmada, su dağıtım şebekesinin olasılık sınırlamalı optimizasyonu için lineer bir programlama modeli oluşturulmuştur. Amaç, sisteme uygulanan toplam klor miktarını en aza indirmektir. Optimizasyondaki kısıtlama klor miktarını, klor konsantrasyonunun rastgele davranışını dağılımlarla hesaba katarak daha düzgün bir dağılıma sahip şekilde gerekli değerler arasında tutmaktır. Sistem hidrolik değerleri ve klor konsantrasyonu hesaplamaları su şebekesi modelleme ve çözüm yazılımı olan EPANET ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality of municipal water is sustained by addition of disinfectant, generally chlorine, to the water distribution network. Because of health problems, chlorine concentration in the network is limited between maximum and minimum limits. Cancerogenic disinfectant by-products start to occur at high concentrations so it is desired to have minimum amount of chlorine without violating the limit. In addition to the health issues, minimum injection amount is favorable concerning cost. Hence, an optimization model is necessary which covers all of these considerations. However, there are uncertain factors as chlorine is reactive and decays both over time and space. Thus, probabilistic approach is necessary to obtain reliable and realistic results from the model. In this study, a linear programming model is developed for the chance constrained optimization of the water distribution network. The objective is to obtain minimum amount of injection mass subjected to maintaining more uniformly distributed chlorine concentrations within the limits while considering the randomness of chlorine concentration by probability distributions. Network hydraulics and chlorine concentration computations are done by the network simulation software, EPANET.