Determination of snow water equivalent over eastern part of Turkey using passive microwave data
Türkiye?nin doğusunda kar-su eşdeğerinin pasif mikrodalga uydu verileri ile hesaplanması
  1. Tez No: 305685
  2. Yazar: ÖZGÜR BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL ŞORMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günlük Kar-su eşdeğeri (KSE) haritalarının üretimi için HUT modeli ve AMSR-E pasif mikrodalga verilerini kullanan bir asimilasyon yöntemi geliştirilmiştir. HUT modeli derinlemesine analiz edilmiş ve tükenme katsayısı fonksiyonu özelinde tartışılmıştır. Dağlık alanlarda gözlenen kar örtüsünü daha iyi modelleyebilmek adına HUT modeli için yeni bir tükenme katsayısı fonksiyonu önerilmiştir. Önerilen değişiklik ile model perfomansı orijinal ve diğer değiştirilmiş durumlara karşı 2003-2007 kış dönemlerine ait yer kar ölçümleri kullanılarak kontrol edilmiştir. Geliştirilen asimilasyon yöntemine kar dane boyutu ve kar yoğunluğu hesaplamaları ile ilgili yeni bir yaklaşım tümleştirilmiştir. Hesaplanan KSE nin geçerliliği 2008-2010 kış sezonunda yapılmış yersel kar ölçümleri ile kontrol edilmiştir. KSE nin 75.0 mm den küçük ve 200.0 mm den büyük olduğu durumlar için elde edilen geçerlilik sonuçları tatmin edici olmamıştır. Özellikle 1750.0 m kotunun altında yer alan istasyonlarda KSE genellike 75.0 mm den düşüktür ve bu istasyonlar için daha yüksek değerlerin hesaplandığı gözlenmiştir. Geliştirilen yöntem özellikle 1750.0 m kotunun altında gözlenen sığ kar derinliklerini daha iyi modelleyebilmek için 10.7 GHz kanal verilerini de içeren yeni bir ilişki ile iyileştirilmiştir. Fakat KSE nin 150 mm den daha büyük olduğu durumlar için herhangi bir iyileştirme pasif mikrodalga verilerinin yüksek kar derinliklerinde doygunlaşması nedeni ile sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The assimilation process to produce daily Snow Water Equivalent (SWE) maps is modified by using Helsinki University of Technology (HUT) snow emission model and AMSR-E passive microwave data. The characteristics of HUT emission model is analyzed in-depth and discussed with respects to the extinction coefficient function. A new extinction coefficient function for the HUT model is proposed for snow over mountainous areas. Performance of the modified model is checked against original and other modified cases against ground truth data covering 2003-2007 winter periods. A new approach to calculate grain size and density is integrated inside the developed data assimilation process. An extensive validation is successfully carried out by means of snow data measured at ground stations during 2008-2010 winter periods. Validation results were less satisfactory for SWE smaller than 75.0 mm and greater than 200.0 mm. Overestimation is especially observed for stations located below 1750.0 m elevation where SWE is less than 75.0 mm. Applied methodology is fine tuned to improve its performance for shallow snow depths observed below 1750 m elevation using a relationship that integrates 10.7 GHz channel data. But an underestimation for SWE greater than 150 mm could not be resolved due to microwave signal saturation that is expected in dense snowpack.