Experimental investigation of phase change materials used in prototype military shelters
Prototip askeri şelterlerde faz değişken malzemenin incelenmesi
- Tez No: 305687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gün ışığının askeri şelter gibi yapılardaki ısıl etkisinin faz değişken malzeme yardımı ile azaltılması bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Askeri uygulamalardaki enerji isteri gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebepten dolayı, askeri şelterlerde, pasif bir soğutma malzemesi olan faz değişken malzemeler, ısıl enerji depolama uygulamaları açısından deneysel olarak incelenmiştir. Gün ışığı simülasyon testlerinde farklı faz değişken malzemelerinin kullanımının yanı sıra farklı miktarlarda malzeme kullanımı da araştırılmıştır. Prototip askeri şelterler üzerinde güneşten kaynaklanan ısıl etkinin simüle edilebilmesi için, çevre koşulları testleri tanımlanmış askeri bir standart olan, MIL-STD-810G'de belirtilmiş gün ışığı testi kullanılmıştır. MIL-STD-810G askeri standardında belirtilmiş solar radyasyon testinin yanı sıra, gerçekte, Ankara'da karşılaşılan solar ısıl yükler hesaplanmış ve gün ışığı deneyleri bu hesaplamalara göre tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the possible usage of phase change materials in military shelters with the aim of decreasing the heating effect of the solar radiation is presented. In order to meet the rapidly growing demand for energy in military applications, a passive cooling technique, specifically, storing thermal energy with phase change materials is analyzed by using experimental approach. Not only different types of phase change materials but also different amounts of them are examined during the solar loading experiments. In order to simulate solar heat loading on prototype military shelters, solar radiation test or in other words sunshine test that is stated in military standard MIL-STD-810G, Environmental Engineering Considerations and Laboratory Tests, is used. Besides, in order to simulate the real world, solar radiation heat fluxes in Ankara are calculated and solar radiation tests are repeated according to the calculated solar radiation heat fluxes.