Evaluation of performance and optimum valve settings for pressure management using forecasted daily demand curves by artificial neural networks
İçme suyu şebekelerinde yapay sinir ağları kullanılarak harcama eğrisi tahmini ile performans tayini ve kaçakları en düşük seviyede tutmak için optimum vana optimizasyonu
  1. Tez No: 305703
  2. Yazar: EVREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Su dağıtım şebekelerini doğru bir şekilde işletmek ve kısa vadeli planlama yapabilmek için, günlük su harcama eğrisi (GSHE) önceden tahmin edilebilmelidir. Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları (YSA) kullanılarak önceden kaydedilmiş GSHE'lerin ASKİ (Ankara Su ve Kanalizasyon İşletmesi) SCADA merkezi'nden temin edilmesi ve DMİ (Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü)'den hava sıcaklığı ve bağıl nem gibi ilgili bağımsız parametreler kullanılarak oluşturulan bir tahmin mimarisi önerilmektedir. Çalışmada yapılacak hesaplamalar için Matlab ve ilgili modüller kullanılarak saatlik GSHE tahmin etmek için bir bilgisayar modeli geliştirilmiştir.Literatürde yapılan araştırmalar sonucunda sıcaklık, bağıl nem, su kullanımı (hafta sonu veya iş günü) ve mevsim su tüketimini etkileyen parametreler olarak bu çalışma için belirlenmiştir. YSA modelinin performansını ölçmek için ASKİ ve DMİ verilerinin içerisinden rasgele günler seçilmiş ve tahmin edilen GSHE değerleri ile kaydedilmiş olan GSHE değerleri hesaplanarak belirlilik katsayısı (R2) gözönüne alınarak karşılaştırılmışlardır. Ankara N8-3 basınç bölgesinde elde edilen sonuçlara gore ortalama %75 tahmin performansı ile tatmin edici sonuç vermiş, aynı modelin Antalya basınç bölgesindeki sonucu ise % 85 olarak hesaplanmıştır. Planlama hizmetlerinde kullanılmak üzere seçilen günler için toplam hacim ve pik su tüketimi değerleri, kaydedilen gün, kaydedilenden daha önceki gün, YSA tahmini, ve mevsimlik ortalama hesaplanarak kaydedilen gün ile karşılaştırılmıştır. Tahmin edilen GSHE ile (i) performans analizi ve (ii) basınç yönetimi için optimum vana ayarı çalışmaları da yapılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre kısa dönem planlama ihtiyaçlarının tahmini, şebeke elemanlarının performans artırımı için rehabilitasyonu, optimum vana açıklıkları ile kaçağı en aza indirmek ve abonelerden gelecek şikayetleri azaltmak için hazırlanacak bir rehberin işletmelere faydalı olacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
For the appropriate operation and correct short term planning, daily demand curve (DDC) of municipal water distribution networks should be forecasted beforehand. For that purpose, artificial neural networks (ANN) is used as a new method. The proposed approach employs already recorded DDCs extracted from the database of ASKI (Ankara Water Authority) SCADA center and related independent parameters such as temperature and relative humidity obtained from DMI (State Meteorological Institute). In this study, a computer model was developed in order to forecast hourly DDCs using Matlab and related modules.Parameters that affect the consumption of the water were determined as temperature, relative humidity, human behavior (weekend or workday) and season. Randomly selected days were taken into account for performance of the ANN model. Forecasted DDC values were compared with recorded data and consequently the model gives relatively satisfactory results, an average of 75% match according to R2 values for Ankara N8-3 network. Same architecture was applied for Antalya network give better results, average of 85%. For planning purposes; total volume and peak water consumption values for the selected recorded days, the day before recorded days, ANN forecasted days and seasonal average was compared and seasonal average gave relatively better results. Using the forecasted DDC, (i) performance analysis of the pressure zone and (ii) optimum valve setting evaluation for pressure management were realized.The results of the study may help water utilities for short term planning of a water distribution network, rehabilitation of elements, taking counter measures and setting the valve openings for minimizing leakage and optimizing customer conformity of the distribution network.