Association of the CYP2E1, FMO3, NQO1, GST and NOS3 genetic polymorphisms with ischemic stroke risk in Turkish population
Türk populasyonunda CYP2E1, FMO3, NQO1, GST ve NOS3 genetik polimorfizmlerinin iskemik inme riski ile ilişkisi
  1. Tez No: 305705
  2. Yazar: AYSUN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Önemli bir sakatlık ve ölüm nedeni olan inme, serebral arterlerdeki kan akımının kesintisi ya da şiddetli bir şekilde azalması olarak tanımlanır. Karotid ateroskleroz inme için önemli bir risk faktörüdür ve oksidatif stres aterosklerozun patogenezinde önemli bir rol oynar. Çeşitli çevresel ve genetik risk faktörlerinin kombinasyonunun bu hastalığın gelişme yatkınlığını arttırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle ilaç metabolize eden enzimlerin polimorfizmlerinin incelenmesi hastalığın moleküler etiyolojisinin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, oksidatif strese neden olan (CYP2E1, FMO3 ve NOS3) ve oksidatif strese karşı koruyucu olan (GST ve NQO1) enzimlerin polimorfizmleri ile aterosklerozun patogenezi ve iskemik inme riski arasındaki olası ilişkileri incelemektir.Çalışma grubu, aralarında akrabalık bulunmayan 245 iskemik inme hastası ve 145 sağlıklı kontrolden oluşmuştur. Yaş ve cinsiyet açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark yoktur. Hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı ve obeziteni inme hastalarında kontrollerden en az 2 kat daha fazla olduğu görülmüştür. Kontrollerle kıyaslandığında, inmeli hastalarda total kolesterol, trigliserit ve LDL-kolesterol seviyeleri yüksekken, HDL-kolesterol seviyesi düşük olarak bulunmuştur.İskemik inme riski üzerine yapılan hasta-kontrol analizinde, CYP2E1*5B mutant aleli *5B hastalık riski ile ilişkili olarak bulunmuştur (eşitsizlik oranı [Odds Ratio]; OR=7.876, 95%CI=1.025-60.525, P=0.019). Bunun yanında, CYP2E1*5B genotip dağılımı açısından inme hastaları ve kontroller arasında önemli bir fark olduğu gözlenmiştir (OR=0.869, 95%CI=1.044-62.339, P=0.017). Öte yandan NQO1*2 polimorfizminde, NQO1 heterozigot (*1*2) ve NQO1 homozigot mutant (*2*2) genotipleri birlikte iskemik inmeye karşı koruyucu olarak bulunmuştur (OR=0.627, 95%CI=0.414-0.950, P=0.027). Hipertansiyonlu bireylerin inme riski FMO3 472GA grubunda en yüksek bulunmuştur (OR=6.110, P=0.000). Diyabetiklerde GSTP1 313AG genotipi en yüksek risk faktörü olarak bulunmuştur (OR=3.808 P=0.001). Diğer taraftan NQO1 *1*2 heterozigot genotipi sigara içenlerde inme riski ile 5 kat daha fazla ilişkili bulunmuştur (OR=5.000, P=0.000). Buna ek olarak GSTM1 present genotipi obez insanlarda 8 kat yüksek inme riski teşkil etmektedir (OR=8.068, P=0.001). Lojistik regresyon analizi hipertansiyon, diyabet, obezite ve sigara içmenin inme için önemli risk faktörleri olduğunu göstermiştir. Öte yandan HDL-kolesterol ve NQO1 *1*2 heterozigot genotipi inmeye karşı koruyucu faktörler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Stroke, a major cause of death and disability, is described as interruption or severe reduction of blood flow in cerebral arteries. Oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of atherosclerosis and carotid atherosclerosis is a risk factor for stroke. Combination of multiple environmental and genetic risk factors is thought to increase susceptibility to the development of this disease. Therefore, investigation of the polymorphisms of drug metabolizing enzymes is of crucial importance to determine the molecular etiology of the disease. The main objective of this study was to investigate the possible association between polymorphisms of enzymes causing oxidative stress (CYP2E1, FMO3 and NOS3) and enzymes protecting against oxidative stress (GST and NQO1), and the pathogenesis of atherosclerosis and ischemic stroke risk.The study population consisted of 245 unrelated ischemic stroke patients and 145 healthy control subjects. There was no statistically difference between the patient and control groups in terms of age and gender. Hypertension, diabetes, smoking and obesity were found to be at least 2 times more common in stroke patients than controls. While total-cholesterol, triglyceride and LDL-cholesterol level were higher in stroke patients, HDL-cholesterol level was lower in stroke patients when compared to controls.In the case-control analyses for the risk of ischemic stroke, CYP2E1*5B mutant allele, *5B was found to be associated with the development of disease (Odds Ratio; OR=7.876, 95%CI=1.025-60.525, P=0.019). In addition, significant difference was observed between stroke patients and controls with respect to CYP2E1*5B genotype distribution (OR=0.869, 95%CI=1.044-62.339, P=0.017). On the other hand, in the NQO1*2 polymorphism, together with NQO1 heterozygote (*1*2), NQO1 homozygote mutant (*2*2) genotype was found protective against ischemic stroke (OR=0.627, 95%CI=0.414-0.950, P=0.027). The risk of hypertensive individuals having stroke was highest in the FMO3 472GA group (OR=6.110, P=0.000). In diabetics, GSTP1 313AG genotype was found to be the highest risk factor for stroke (OR=3.808 P=0.001). On the other hand, NQO1 *1*2 heterozygote genotype was associated with 5 times increased risk for stroke in smokers (OR=5.000, P=0.000). In addition GSTM1 present genotype constituted 8 times increased stroke risk in obese individuals (OR=8.068, P=0.001). Logistic regression analysis revealed that hypertension, diabetes mellitus, obesity and smoking were significant risk factors for stroke. On the other hand, HDL-cholesterol and having NQO1 *1*2 heterozygote genotype were found to be protective factors against stroke.