Bounding procedures on bi-directional labeling algorithm of TDVRPTW in branch-and-cut-and-price framework
Dal-ve-kesme-ve-değer algoritması çerçevesinde zamana bağımlı zaman pencereli araç rotalama probleminin iki yönlü etiketlendırme algoritması üzerinde sınırlandırma yöntemleri
- Tez No: 305711
- Danışmanlar: PROF. DR. TOM VAN WOENSEL, YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Dal-ve-Kesme-ve-Değer (DKD) algoritması çerçevesinde Zamana Bağımlı ZamanPencereli Araç Rotalama Problemi (ZBZPARP) ele alınmıştır. Problemin yay temelli formulasyonununayrıştırılması sonucu, ana problem küme bölünme problemi ve yan problem deZamana-Bağlıı Kaynak Kısıtlı Yalın En Kısa Yol Problemine (ZBKKEKYP) dönüşmektedir.Bu tezin literatüre olan katkısı ZBKKEKYP'ni cözmek için kullanılan çift yönlü ZamanaBağımlı Etiketlendirme (ZBE) algoritması üzerinde geliştirilen sınırlandırma prosedürleridir.Sınırlandırma prosedürleri budama için sınırlandırma ve yay sınırlandırmasıdır. Budamaprosedürünün amacı iki yönlü ZBE algoritmasındaki üretken olmayan etiketlerin bulunup budanmasınınsağlanarak ZBKKEKYP'ni daha etkin bir şekilde çözmektir. Bunun dışında, kaynaksınırlandırmasına alternatif olarak etiketlerin genişletilmesini durduran bir yay sınırlandırmasımodeli geliştirilmiştir. ZBZPARP için yapı lan çalışmadan bağımsız olarak, bu çalışmaKuehne+ Nagel (K+N) firmasının Hollanda'daki hızlı tüketim ve iade malları dağıtım ağındakiyeni bir müşterinin etki analizini içermektedir. Mevcut dağıtım ağının analizi yapılmış ve yenimüşterinin eklenmesiyle oluşacak olan gelecekteki dağıtım ağı için oluşturulan senaryolarındeğerlendirilmesi amacıyla da simülasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we consider a Time-Dependent Vehicle Routing Problem with Time Windows(TDVRPTW) which is solved by a Branch and Cut and Price (BCP) algorithm. The decompositionof an arc based formulation leads to a set-partitioning problem as the master problem,and a Time-Dependent Elementary Shortest Path Problem with Resource Constraints (TDESPPRC)as the pricing problem. The main contribution of this thesis is the modified fathomingand bounding procedures applied on bi-directional Time-Dependent Labeling algorithm(TDL) which is used solve the TDESPPRC. The aim of the fathoming proposed is to solveTDVRPTW more efficiently by not extending the unproductive labels in bi-directional TDLalgorithm. Moreover, an arc bounding model is introduced to stop the extension of labels asan alternative to resource bounding used in bi-directional search. In addition, independentfrom the work on TDVRPTW, the thesis includes an effects analysis of a new customer onKuehne+Nagel(K+N) Netherlands Fast Moving Consumer Goods (FMCG) and returns distributionnetwork. This study focused on analyzing the current performance of the distributionnetwork and evaluating the scenarios for K+N?s future distribution network by a simulationstudy.