From houses to house museums: Architectural representation of different narrations
Evlerden ev müzelere: Farklı anlatımların mimari temsili
  1. Tez No: 305712
  2. Yazar: ASLIHAN GÜNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarihi evlerin müzelere dönüşümü, sadece müzecilik alanında yeni bir araştırma alanı değil, aynı zamanda mimarlık disiplini için de yeni bir konudur. ?Ev Müze? teriminin ?ev? ve ?müze? olarak bileşenlerine ayrılması, ve bu terimlerin kazandığı anlam, mimarlık disiplininde yeni bir tartışma yaratma gücüne sahiptir. Fiziksel bir barınma birimi olmasının yanında ?ev?, ev sakinlerinin kişiselleştirebilecekleri ailevi ve ?evcil? bir mekan olarak da yorumlanabilir. Öte yandan ?müze?, tarihyazımı, estetik ve temsiliyetle ilişkili konuları yansıtan çağdaş bir kurum olarak yorumlanmaktadır. Müzelerin kökeni olan ?nadire kabineleri? veya ?merak odaları? ise ev müzelerle olan kavramsal yakınlığı nedeniyle yeniden değerlendirilmektedir. Ev müzeyi yeni merak odası olarak yorumlamak, ?ev?, ?eve dair?, ?müze? ve ?ev müze? kavramlarını yeniden tartışmaya açmak, merakın nesnesi olan kavramları ve mekansal oluşumları görünür kılan mekansal dönüşümün potansiyellerini ortaya çıkaracaktır. Bu mekansal dönüşüm mimari anlatım araçları üzerinden temsil edilmiştir. Ev müze üzerine bütüncül bir tartışma yapabilmek amacıyla, seçilen örnekler ve bunların mimari anlatımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transformation of historic houses into house museums is not only a current issue within the field of museology, but also a new phenomenon for architecture. The deconstruction of the term ?house museum? into ?house? and ?museum? and the meaning these terms acquire, have the potential to generate a new discussion in architecture. Besides being a physical dwelling unit, ?house? will be interpreted as a domestic space where the inhabitants are able to personalize. A museum, on the other hand, will be approached as a modern institution reflecting issues related with historiography and aesthetics. ?Curiosity Cabinets? as the origin of museums are re-visited for its conceptual correspondence with the house museum. Interpreting the house museum as the new curiosity cabinet, the analysis of the terms ?house?, ?home?, ?museum? and ?house museum? has the power to decipher the potentials of a spatial transformation, which renders the curiosity arousing concepts and spatial formations visible. Specific tools of architectural narrative are used to interpret selected cases, aiming to perform an integrated discussion on this architectural entity.