Genetic transformation of lentil (Lens culinaris M. cv. Sultan.1) with a transcription factor regulator (MBF1c) and analysis of transgenic plants
Mercimeğin (Lens culinaris M. cv. Sultan.1) transkripsiyon faktör regülatör proteini (MBF1c) ile genetik transformasyonu ve transgenik bitkilerin analizi
  1. Tez No: 305710
  2. Yazar: HAMDİ KAMÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. UFK ÇELİKKOL AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada Agrobakteri yoluyla mercimek Sultan 1 varyetesinin genetik modifikasyonu ve MBF1c eksprese eden transgenik bitkilerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Çalışma Agrobacterium tumefaciens KYRT1 suşu ve pTJK136 ikincil plazmidi ile optimize edilmiş Sultan 1 transformasyon protokolü ile başlatılmıştır. KYRT1::pTJK136 tabanında embriyonik apeks meristeminde bakılan geçici GUS geni ifadelerine dayanarak 15% stabil transformasyon oranı hedeflenmiştir. Fakat pTJK136 plazmidi ile ilgili yetersiz veri ve KYRT1 suşunun boşaltılamamış olması nedeniyle, çalışma C58C1 Agrobakteri suşunun kullanıldığı ve yeni ikincil plazmid yapımı çalışmalarını esas alan optimizasyon çalışmaları şeklini almıştır.Bu çalışmada ilk olarak dizayn edilen bitki transformasyon vektörü pPZP101ManA-MBF1c dir. Transformasyon deneyleri C58C1::pPZP101ManA-MBF1c tabanında, yeniden formülize edilen agrobakteri-bitki eş-kültür ortamında yapılmıştır. Bu deneylerde pitohormonla beraber filizlendirilmiş üç günlük mercimeklerden elde edilen çenek boğumu dokuları kullanılmıştır. Elde edilen dokular transforme edilmeden evvel ya ön-inkübasyona tabi tutulup yaralanmış ya da yaralandıktan sonra ön-inkübasyona tabi tutulmuştur. Elde edilen verilere göre transforme olan dokuların nekroz ve re-jenerasyonunda, dokunu yaralanmasından daha çok dokunun elde edilmesi ve transformasyona hazırlanması etkilidir. Ayrıca 2mg/l BAP ile çimlendirilmiş mercimeklerden elde edilen dokuların öncelikle 2 gün ön-inkübasyona alınması ve sonra yaralanarak transforme edilmesi dokuların nekrozu, re-jenerasyonu ve kallus formasyonu ele alındığında en iyi sonucu vermiştir.Bu şekilde transforme edilen ve seçici ortamda alt kültüre alınan dokulardan çıkan sürgünler aşılanıp büyümeye bırakılmıştır. Büyüyen bitkilerden yapılan PZR analizlerinde başlangıçta elde edilen sinyaller bitki büyüdükçe kaybolmuştur. Bu durumun nedenlerini araştırabilmek üzere GUSint markör genini taşıyan ikinci bitki transformasyon vektörü pPZP101ManA-GUSint-MBF1c dizayn edilmiş ve bu vektörle mercimekte geçici GUS geni ifadesine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Agrobacterium mediated genetic transformation of lentil Sultan 1 cultivar with MBF1c and evaluation of transgenic plants was aimed.The study was initially based on optimized protocol with Agrobacterium tumefaciens KYRT1 strain and pTJK136 binary plasmid. Based on this protocol and transient marker gene expression in embryo apex, 15% stable transformation efficiency was aimed. However limited knowledge about pTJK136 and problem with curing KYRT1 leaded us to use Agrobacterium tumefaciens C58C1 strain and also to engineer an alternative binary plasmid; pPZP101. Hence, scope of this study became construction of a plant binary transformation vector and lentil transformation optimization with C58C1 strain.First plant transformation vector designed in this study was pPZP101ManA-MBF1c. Transformations with C58C1::pPZP101ManA-MBF1c were carried out with a reformulated co-cultivation media. Cotyledonary nodes were isolated from three days old lentil seedlings germinated with phytormone (BAP/TDZ) induction. Isolated nodes were either injured and pre-incubated in co-cultivation media or pre-incubated and then injured prior to transformation. Regeneration and necrosis behaviors of the transformed explants leaded us to the conclusion that explant preparation is the critical step of transformation. And data suggest that explants isolated from 2mg/l BAP, pre-incubated two days in co-cultivation media, injured and transformed performed significantly better scores for necrosis shoot regeneration and callus formation parameters.Transformed explants that survived in subsequent sub-cultures in mannose selection raised shoots. These shoots were grafted and regenerated into plantlets. The putative transgenic plantlets were screened for transgene with PCR. Initial amplification signals fainted and lost as grafts grew. In order to make a diagnosis of this fainting behavior the second plant transformation vector pPZP101ManA-GUSint-MBF1c was constructed and transient GUS expression analysis were made.