İşlemsel tasarım süreçlerinde temsilin dönüşümü
Transformation of representation in computational design processes
  1. Tez No: 506353
  2. Yazar: SİNEM KUŞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tasarlama eylemi sırasında, tasarımcı zihnindeki tasarıma ait fikirleri, başta kendisi olmak üzere başkalarıyla paylaşmak için dışlaştırma ihtiyacı hisseder. Yalnızca mimarlık değil, diğer tasarım disiplinlerinde de bunun için temsil araçlarına başvurulur. İnsanların işitsel bir dil geliştirmeden önce, aralarındaki iletişimi çizdikleri görsellerle sağladıkları düşünüldüğünde, temsil tarihinin mimarlık tarihinden daha eskiye dayandığı söylenebilir. Tarihsel bir süreçte incelendiğinde, farklı dönem ve toplumlarda farklı temsil türlerine başvurulduğu görülür. Antik dönem Mezopotamya ve Eski Mısır'daki papirüs üzerindeki ölçekli planlar mimari temsillerin ilk örnekleridir. Ortaçağ'da mimarlar, mevcut yapılardan edindikleri bilgiler ışığında ahşap maketler yapmışlar ve bunları strüktürel testlerde ve kullanıcılara yaptıkları sunumlarda kullanmışlardır. Rönesans'ta perspektifin keşfi, temsil alanında yaşanan önemli gelişmelerden biridir. Perspektifin kullanımı ile küresel dünyayı iki boyutlu bir yüzeyde temsil etmenin ve bunu bireyin gözünden algılamanın yolu bulunmuştur. Ortaçağ'da test ve sunum aşamalarında kullanılan maketler, bu dönemde kütlesel boşluk ve doluluk oranlarının tespitinde de kullanılarak tasarım aşamasında yer almışlardır. 1970'li yılların başlarında bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte, enformasyon ve iletişim alanlarında da değişimler yaşanmış ve tüm bunlar yeni tasarım araçlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1990'lı yıllarda ise temsil-tasarım ilişkisinde oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştır. Gemi imalatı gibi farklı alanlarda bilgisayarların aktif olarak üretim sürecinde de yer aldığını gözlemleyen bazı mimarlar, bilgisayarı yalnızca tasarımı tamamlanmış ürünlerin temsilinde aracı olarak değil, tasarım sürecinde bir yardımcı olarak da kullanabileceklerinin farkına varmışlardır. Bunun sonucunda da“bilgisayar ortamında çizim”yerini“bilgisayar ortamında tasarım”a bırakmıştır. Bilgisayar ortamında tasarımın mimarlık pratiğine dâhil olması ve işlemsel temsillerin süreçte yer edinmesiyle birlikte bir takım farklı dijital tasarım yöntemleri ortaya çıkmıştır. Çalışmada temsillerine göre; biçimlendirici, türetici ve performans tabanlı olarak gruplandırılan bu tasarım yöntemleri; parametrik, animasyon sistemleri, evrimsel sistemler, biçim gramerleri ve performans tabanlı tasarım yöntemleri başlıkları altında ele alınmıştır. 20.yy ortalarında sanatta ve edebiyatta başlayan performatif dönüşümün 21.yy'da mimarlığa da sıçraması, dijital tasarım teknolojilerinin olanakları ile bir araya gelince performans tabanlı tasarım oldukça sık başvurulan bir tasarım yaklaşımı haline gelmiştir. Çalışmanın son bölümünde; Shanghai Kulesi, Kopenhag Fil Evi, Kunsthaus Graz Sanat Modern Müzesi ve Smithsonian Enstitüsü Avlu Örtüsü gibi performans tabanlı tasarım örneklerinin tasarım süreçleri detaylı olarak ele alınmış ve bina performansının beklentilere bağlı olarak ne şekilde farklılaşabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Bilgisayar ortamında tasarım sistemlerinde yer alan işlemsel temsillerin tasarım ürününün gerçekliğine gittikçe yaklaşması, performans analizlerinden daha güvenilir bilgi edinilmesini sağlayarak performans tabanlı tasarım yönteminin etkinliğini arttırmaktadır. İçinde bulunduğumuz ekolojik koşullar nedeniyle, sürdürülebilir mimarlığın bir opsiyon olmaktan git gide uzaklaşmasının da önemli bir itici güç olduğu performans tabanlı tasarım alanında gelecekte daha fazla örnekle karşılaşılması beklenmektedir. Performans tabanlı tasarıma türetici özelliklerin de eklenmesi ve sanal prototiplerin kullanılması ile ortaya çıkan performans tabanlı türetici tasarım yaklaşımının ise, gelecek mimarlığının öncülerinden olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
During design process, the designer feels the need to embody design ideas in his mind to share with others, especially himself. Not only in architecture, but also in other design disciplines, representation tools are employed for this. It can be argued that the representation history is based before the architectural history when people are thought to have used the visuals to communicate before they develop an auditory language. From a historical point of view, it's seen that different types of representations are used in different periods and societies. In ancient Mesopotamia and Ancient Egypt, the scaled plans on papyrus are the first examples of architectural representations. In the Middle Ages, architects made wooden models in the light of information they had from existing buildings and used them in structural tests and presentations to their clients. The discovery of the perspective in Renaissance is one of the important developments in representation. With the use of perspectives, a way has been found to represent the global world on a two dimensional surface and to perceive it from the view of the human. The physical models used for analysis and presentation in the Middle Ages, have involved in design phase in this period by determining the mass voids and occupancy rates. With the developments in computer technology in the early 1970s, there was also a change in the fields of information and communication, all of which enabled the emergence of new design tools. In the 1990s, considerable improvements were made in representation-design relation. Observing that computers are also actively involved in the production process in different areas such as shipbuilding, some architects have noticed that the computer can be used not only as a representation of designed products but also as an aid in the design process. As a result,“computer-aided drawing”has left its place to“computer-aided design”. A number of different digital design methods have emerged with the involvment of computer-aided design an operational representations in architectural practice. In this study, these design methods grouped according to their representations into formative, generative and performance models and aprroached under titles as; parametric, animation systems, evolutionary systems, shape grammers and performance-based design methods. Becoming effective of the performative turn that started in the mid-20th century in art and literature in architecture in 21st century, combined with the possibilities of the digital design technologies, performance-based design has become a frequently used design approach. In the last part of this study, the design process of performance-base design examples such as Shanghai Tower, Copenhagen Elephant House, Kunsthaus Graz Modern Art Museum, Smithsonian Enstitute Courtyard Enclosure were discussed in detail and how the building performance might differ according to expectations was explained. The approach of the computational representations in the computer aided design systems to the reality of the design product increases the efficiency of the performance-based design method by providing more reliable information from the performance analyses. Due to the ecological conditions we are in, we are expected to see more examples in the future of performance-based design, where sustainable architecture is also an important driving force in moving away from being an option. Performance-based design is thougt to be the pioneer of future architecture, with the addition of generative principles and use of virtual prototypes.