Service models for airline revenue management problems
Havayolu gelir yönetimi problemleri için servis modelleri
- Tez No: 305716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MÜGE AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezde, havayolu ağları için koltuk stok kontrolü problemi risk almak istemeyen bir karar vericininbakış açısıyla incelenmektedir. Havayolları için gelir yönetimi literatüründe risk faktörünü göz önünealan sadece birkaç çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların birçoğu beklenen gelir için en yüksekdeğeri bulmaya çalışırken, en uygun koltuk dağılımını bulmayı amaçlamaktadır ve gelirin değişkenliğinive dolayısıyla bir risk ölçütünü dikkate almamaktadır. Bu çalışma gelir yönetimi literatüründe dolulukoranı olarak adlandırılan kapasite kullanımını arttırarak, gelirin değişkenliğini azaltmayı amaçlamaktadır.Beklenen gelire ek olarak doluluk oranı devlet kontrolündeki havayolu şirketlerinin kullandığı önemli birpeformans ölçütüdür. Bu amaçla, doluluk oranlarının modellendiği iki tip matematiksel model önerilmektedir.Bu tez, havayolları için gelir yönetimi literatüründeki matematiksel modellerde doluluk oranıformülasyonlarını kullanan ilk çalışmadır. Doluluk oranı formülasyonlarıyla çalışmak, bu modellerinliteratürdeki diğer riske duyarlı çalışmalarla karşılaştırıldığında çok daha kolay modellenmesi veçözülmesi açısından bir avantajdır. Önerilen modellerden elde edilen sonuçlar örnek bir havayoluağı için, farklı senaryolar altında simülasyon kullanılarak değerlendirilmektedir. Bu simulasyonçalışmalarının sonuçlarına göre önerdiğimiz modeller uçağın kullanılan kapasitesini arttırarak gelirindeğişkenliğini kontrol altında tutulmasına olanak sağlamaktadır. Öte yandan, bu durum bazısenaryolar altında gelirde bir azalmayı da beraberinde getirebilmektedir. Önerdiğimiz modellerbütün senaryolar altında tatmin edici bir performans göstermektedir ve özellikle küçük ölçeklihavayolu şirketleri ve devlet kontrolündeki havayolu şirketleri ile yeni uçuş çizelgelemesi yapacakolan büyük ölçekli, oturmuş havayolu şirketleri için şiddetle tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the seat inventory control problem is studied for airlines from the perspectiveof a risk-averse decision maker. There are only a few studies in the revenuemanagement literature that consider the risk factor. Most of the studies aim at findingthe optimal seat allocations while maximizing the expected revenue and do not takethe variability of the revenue and hence a risk measure into account. This study aimsto decrease the variance of the revenue by increasing the capacity utilization calledload factor in the revenue management literature. In addition to expected revenue,load factor is an important performance measure the state companies work with. Forthis purpose, two types of models with load factor formulations are proposed. Thisthesis is the first study in the revenue management literature for the airline industrythat uses the load factor formulations in the mathematical models. It is an advantageto work with load factor formulations since the models with load factor formulationsare much easier to formulate and solve as compared to other risk sensitive models inthe literature. The results of the proposed models are evaluated by using simulationfor a sample network under different scenarios. The models we propose allow us tocontrol the variability of revenue by changing the used capacity of the aircraft. Thisis at the expense of a decrease in the revenue under some scenarios. The models wepropose perform satisfactorily under all scenarios and they are strongly recommendedto be used especially for the small-scale airline companies and state companies andfor scheduling new flights even in large scale, well established airline companies.