Havacılık sektöründe yöneylem araştırması modelleri
Operations research models in the airline industry
  1. Tez No: 126726
  2. Yazar: AHMET SERHAT SUNTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Endüstri Mühendisliğini eğitiminin temel konularından biri olan Yöneylem Araştırması, havacılık sektöründe oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, havacılık sektöründe kullanılan bazı Yöneylem Araştırması tekniklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Havacılık sektöründe, Yöneylem Araştırması tekniklerinin kullanıldığı problemlerden bazıları Talep Tahmini, Gelir Yönetimi, Havayolu Tarife Planlaması, Bütünleşik Çizelgeleme, Ekip Eşleştirme Optimizasyonu, Ekip Vardiya Problemi, Ağ(Network) Tasarımı, Rota Planlama, Düzensiz Operasyonda Uçak Rotalama, Gerçek Zamanlı Ekip Yönetimi, Hava Trafik Akış Yönetimi ve Havaalanı Trafik Simülasyonu ve Kontrolü' dür. Bu çalışmada, havayollarının düzensiz operasyonlarının yönetimi, gelir yönetimi, düzensiz operasyonlarda ekip yönetimi, ekip vardiya planlaması ve trafik akış yönetimi konularında oluşturulmuş modeller ve bu modellerin Türkiye havacılık sektörüne uygulanabilirliğine yer verilmiştir. Havayolları, düzenli operasyonlarını yerine getirirken hava durumu, havaalanı olanaksızlıkları, uçak arızası ve benzeri sebepler, bu operasyonların aksamasına sebep olabilmektedir. Bu durumda havayolları, bu aksaklıların üstesinden gelebilmek için çeşitli uygulamalara başvurmaktadır. Bunlardan ilki başka bir uçağı, aksaklık olan uçuşa atamak iken diğerleri uçuşu geciktirmek veya tamamen iptal etmek olabilir. Tüm bu seçeneklerin en uygun ve en düşük maliyetlisini seçmek için ise Yöneylem Araştırması tekniklerinden faydalanılmaktadır. Düzensiz operasyonlar, sadece uçak ihtiyacım değil, aynı zamanda ekip (pilot ve kabin görevlileri) çizelgelerini de tamamen geçersiz kılmaktadır. Sistem, düzensiz operasyondan çıkıp tekrar düzenli operasyona geçene kadarki geçici çizelgeleme işlemi de, gerekli kısıtlar altında Yöneylem Araştırması teknikleri yardımıyla hazırlanmaktadır. Havacılık sektöründeki diğer bir önemli konu ise, Gelir Yönetimi 'dir. Havacılıkta her uçuştan maksimum geliri elde etmek için ay nı uçak içindeki koltukların, müşterilerin beklentilerine göre sınıflandırılması ve fiyatlandırılması gerekmektedir. Bunun için geliştirilen çeşitli sezgisel metotlar ve modeller, havayollarının gelirini maksimize etmeyi hedeflemektedir. Ülkelerdeki sivil havacılık otoriteleri, uçuş trafiğini yönetmekle yükümlüdür. Olağanüstü durumlarda (hava durumu, havaalanı olanaksızlıkları, hava sahası kapasite yetersizliği) ise havayolları adına karar vermek durumundadırlar. Bu otoriteler, en düşük ve en uygun maliyetli uygulamaları seçme sürecinde Yöneylem Araştırması tekniklerinden faydalanmaktadır. Çağımızda artan rekabet, tüm sektörlerde daha kaliteli ürünleri veya hizmetleri daha verimli ve düşük maliyetli olarak üretmeyi gerektirmektedir. Bunu yolu ise optimizasyondan geçmektedir. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Operations research, which is one of the basic topics Industrial Engineering education, is widely used in the airline industry. Some of the airline industry problems in which Operations Research techniques used are demand forecasting, revenue management, airline schedule planning, integrated scheduling, crew pairing optimization, crew rostering, network design, route planning, irregular operations aircraft routing, real-time crew management, air traffic flow management, and airport traffic simulation and control. In this study, models on airline irregular operations management, revenue management, crew management in irregular operations, crew rostering and traffic flow management problems and the applicability of these models in the Turkish Airline Industry are covered. While the airlines execute their regular operations, weather conditions, airport bottlenecks, aircraft breakdown etc. can cease operations. In such cases, airlines execute some applications in order to challenge these irregularities. First of these applications is to re-assign a pre-assigned aircraft to the spoiled flight. Delaying or cancelling the spoiled flight are the other options. It's benefited from the Operations Research techniques while selecting the most cost effective and appropriate option. Irregular operations not only affects the aircraft requirement, but also makes the crew schedules invalid. For time period till the system is recovered, new schedules are prepared by the help of the Operations Research techniques under necessary constraints. Another important issue in the airline industry is Revenue Management. In order to obtain maximum possible revenue from each flight, seats within the aircraft must be classified and priced due to customer expectations. Heuristics and models constructed for this purpose aim to maximize the revenue of the airlines. Civil aviation authorities of several countries are responsible for the flight traffic. In extraordinary conditions, (weather conditions, airport bottlenecks, air space capacity constraints) authorities have to make decisions for the airlines. These authorities benefit from Operations Research techniques in order to select the most cost effective and appropriate application. The increasing competition forces all industries to produce more quality products and services in an efficient and cost effective way. An the key for this is optimization. IX