Evaluation of glaciation and glacial shapes using geographic information systems and remote sensing (Eastern Black Sea)
Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak buzul ve buzul şekillerinin değerlendirilmesi (Doğu Karadeniz)
- Tez No: 305715
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN TONBUL, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Doğu Karadeniz Dağlarında görülen aktif buzul ve buzul şekillerinin (vadiler, sirkler ve göller) temel özellikleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılarak incelenmektedir. Her bir buzul şekli için özelliklerini kapsayan veritabanı oluşturulmaktadır. Çalışmada kullanılan veri setleri; sayısal ve analog topografya haritaları, uydu görüntüleri, jeoloji haritaları, drenaj haritalarını içermektedir.Çalışma alanında 93 buzul vadisi (30 ana vadi, 63 tali buzul vadisi), 1222 sirk ve 685 buzul gölü tespit edilmiştir. Buzul şekillerinin çeşitli özellikleri (uzunluk, büyüklük, bakı, yükselti, eğim, yönelim, uzanım) kuzey ve güney yamaçları için ayrı ayrı hesaplanmakta ve karşılaştırılmaktadır. Kuzey yamaçta yer alan buzul şekilleri nicelik olarak daha fazla ve nitelik olarak daha belirgindir. Uzaktan algılama uygulamalarıyla çalışma alanında yer alan aktif buzullar farklı iki metot kullanılarak, 0.43-0.53 km2 olarak hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the actual glaciers and the major properties of glacial landscapes (valleys, cirques and lakes) located over the Eastern Black Sea mountain chain using Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) technologies. A database is created for each glacial feature that includes fundamental properties of each landscape. Data layers used in the study include digital and analog topographic maps, satellite images, geological maps and drainage maps.The studies carried out yielded identification of 93 glacial valleys (30 main, 63 tributary), 1222 cirques and 685 lakes. Several properties (length, size, aspect, elevation, slope, orientation, roundness, elongation) of each glacial landscape are investigated for the northern and southern parts separately. The frequency of each landscape is found to be more in the northern part of the area. Total area of the actual glacier is found as 0.43 to 0.53 km2 by two methods of remote sensing applications.