Characterization and identification of human mesenchymal stem cells at molecular level
İnsan mezenkimal kök hücrelerinin moleküler seviyede karakterizasyonu ve tanımlanması
- Tez No: 305722
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU UÇKAN ÇETİNKAYA, PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kemik iliği mezenkimal kök hücreleri (Kİ-MKH) hematopoetik olmayan, çok sayıda farklı doku hücresine farklılaşabilme özelliği olan hücrelerdir. Bu hücreler kemik iliği mikroçevresi için destek görevi görerek sağlıklı bir hematopoezin devamını sağlarlar. Bu tez kapsamında, Kİ-MKH'leri morfolojik, immunofenotipik ve farklılaşma özellikleri bakımından karakterize edilmişlerdir. Daha sonra attenuated total reflectance-Fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (ATR-FTIR), kümeleme analizi ve FTIR mikrospektroskopisi yöntemleri ile incelenmişlerdir.Çalışmanın ilk kısmında, Kİ-MKH'lerinde beta talasemi major hastalığı süresince meydana gelen genel yapısal ve kompozisyonel değişimler araştırılmıştır. Talasemik Kİ-MKH'lerinde sağlıklı Kİ-MKH'lerine göre lipit, protein, glikojen ve nükleik asit konsantrasyonlarında görülen artışlar inefektif eritropoez (IE) süresince artan hücresel aktivite ve Kİ aktivitesi olarak yorumlanmıştır. Bahsedilen bu makromoleküllerin konsantrasyonları Kİ nakli sonrasında anlamlı olarak azalmıştır. MTT testi ile talasemik hücrelerdeki hücresel aktivite artışı gösterilmiştir. Bu azalış Kİ nakli sonrasında IE'in iyileşmesi olarak yorumlanmıştır. Bu değişimlere göre örneklem grupları kümeleme analizi ile başarılı bir şekilde birbirlerinden ayrılmışlardır.Çalışmanın ikinci kısmında donor yaşının sağlıklı Kİ-MKH'leri üzerine etkilerini belirleyebilmek için yeni moleküler belirteçlerin bulunması amaçlanmıştır. Spectral sonuçlar, çocuk ve adolesan çağındaki sağlıklı donörlerin Kİ-MKH'lerinde doymuş lipit, protein, glikojen ve nükleik asitlerin kontsantrasyonlarında bebek, erken yaş ve ileri yaş erişkinlerin Kİ-MKH'lerine göre anlamlı artışlar olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar daha genç yaştaki donörlerden alınan hücrelerde artmış hücresel aktivite olarak yorumlanmıştır ve bu sonuç MTT testi ile doğrulanmıştır. Beş farklı yaş grubuna ait Kİ-MKH'lerin spectral verileri kümeleme analizi ile ayrılmıştır.FTIR mikrospektroskopik görüntüleme deneyleri ile çalışmanın her iki bölümünden elde edilen ATR-FTIR spektroskopisi sonuçları desteklenmiştir. FTIR mikrospekrospi deneylerinin sonuçları ATR-FTIR spektroskopisi ile aynı yönde çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Bone marrow mesenchymal stem cells (BM-MSCs) are pluripotent cells that can differentiate into a variety of non-hematopoietic tissues. They also maintain healthy heamatopoiesis by providing supportive cellular microenvironment into BM. In this thesis, MSCs were characterized in terms of their morphological, immunophenotypical and differentiation properties. Then, they were examined by attenuated total reflection-Fourier transform infrared (ATR-FTIR) spectroscopy together with hierarchical clustering, and FTIR microspectroscopy.In the first part of this study, global structural and compositional changes in BM-MSCs during beta thallasemia major ( ? -TM) were investigated. The significant increase in lipid, protein, glycogen and nucleic acid concentrations in thalassemic MSCs with respect to healthy MSCs were attributed to enhanced cell proliferation and BM activity during ineffective erytropoiesis (IE). MTT assay results reflected increase in cellular activity of thallasemic BM-MSCs. The significant decreases in the concentrations of the mentioned macromolecules after BM transplantation therapy were interpreted as recovery of IE. Based on these changes, sampling groups were successfully discriminated by using cluster analysis.In the second part of this study, it was aimed to identify new molecular marker(s) in order to determine the effects of donor age on healthy BM-MSCs. The spectral results reflected that there were significant increases in the concentrations of saturated lipids, proteins, glycogen and nucleic acids in children and adolescent group BM-MSCs when compared with the infants, early and mid adults. These results were interpreted as increased proliferation activity in younger BM-MSCs. The results of MTT assay clarified the increased cellular activity. Spectral data of five different sampling groups was discriminated by hierarchical cluster analysis.The FTIR microspectroscopic imaging study was also performed in two different parts of the study in order to support the ATR-FTIR spectroscopy results. The FTIR microspectroscopic results were found in agreement with ATR-FTIR spectroscopy results.