Optimal allocation of sectionalizing switches in rural distribution systems
Kırsal dağıtım şebekesinde optimal ayıraç yerleşimi
  1. Tez No: 305724
  2. Yazar: MUSTAFA DALDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tüketici ile elektrik kaynağı arasındaki son bağlantıyı teşkil eden elektrik dağıtım sistemi elektrik şebekesindeki en önemli görevlerden birini yerine getirmektedir. Çeşitli çalışmaların ortaya koyduğu üzere tüketicilerin maruz kaldığı elektrik kesintiler önemli oranda dağıtım şebekesi kaynaklı arızlardan kaynaklanmaktadır.Elektrik dağıtım hizmetinde devam eden özelleştirme süreci ile birlikte elektrik enerjisi tedarik sürekliliği Türkiye'de ciddi bir önem kazanmıştır. Özelleştirme süreci ile birlikte gelen ve elektrik dağıtım şirketlerinin tabi oldukları yeni düzenlemelerle birlikte dağıtım şebekesinin güvenirliliği ciddi gereklilik arz etmektedir. Yeni düzenlemelerle birlikte, tedarik sürekliliği limitlerinin aşılması durumunda ortaya çıkacak ağır cezalar dağıtım şirketlerini şebekelerinin güvenilirliğini iyileştirmek için yatırım yapmaya zorlamaktadır.Şebekenin güvenirliliğinin arttırılması, yatırım ve bakım maliyetleri gibi işletme maliyetlerinin de artmasını beraberinde getirmektedir. Düşük sistem güvenirliliği sık arızalara ve uzun kesinti sürelerine sebep olacağı için, elektrik tüketicilerinin maruz kalacağı zararları ve dağıtım şirketinin ödemek zorunda olacağı ceza ödemelerini arttıracaktır. İstenilen sistem güvenirliliğini sağlarken, yatırım maliyetleri ile kesinti maliyetleri arasındaki dengeyi sağlamak bir optimizasyon ihtiyacını doğurmaktadır.Özellikle elektrik dağıtım şebekesinin uzun ve dal budak formunda havai hatlardan oluştuğu kırsal şebekede, yüksek arıza oranları nedeni ile tedarik sürekliliği ana problemlerden biridir. Tekrar kapama özelliği olan devre koruma ekipmanlarının ve otomatik ayırma anahtarlarının dağıtım şebekesinde uygulanması ile birlikte kırsal şebekelerde tedarik sürekliliği önemli ölçüde iyileştirilebilir. Elektrik dağıtım şirketleri için yeni ekipmanların getireceği maliyet artışı ile kesinti maliyetindeki düşüşün arasındaki dengeyi kurmak önemli bir optimizasyon konusudur.Bu tez çalışmasında Türkiye kırsal şebekesinde uygun seviyede yapılacak bir yatırımla kesinti maliyetini düşürecek, otomatik ayırıcı anahtarlar için ideal sayıyı belirleyen ve uygun yerleşimleri üreten bir algoritma ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The distribution system which forms the final connection between customers and power source plays a vital role in an electrical network. Different studies show that substantial proportion of the customer interruptions occurs due to the failures on distribution network.The ongoing privatization process of the electrical distribution services in Turkey raises the importance of reliable and continuous electricity supply significantly. The new regulations come up with this privatization process and the electrical distribution companies are strictly required to comply with these regulations to ensure the reliability of the distribution network. The legal framework and severe punishments applied to the electrical distribution companies exceeding the continuity of supply indices force them to invest on their network in order to increase the reliability of their system.As the reliability of electricity supplied increases, investment cost also increases. However, low system reliability causes higher outage frequency and duration which will increase the damage of these outages to customers and also increases the cost of the distribution company as a result of the penalty payments. This tradeoff between Outage Cost and Utility Cost requires consideration of an optimization when determining the optimal reliability level.In rural areas where electrical distribution network consists of long radial overhead lines in arborescent structure, continuity of supply is a major problem due to the high failure rates. The implementation of protection devices having reclosing capability and automated sectionalizing switches enhances the continuity of supply on rural networks substantially. The balance between the cost associated with installation of switches and the reduction on Outage Cost is an important optimization issue for distribution network operators.In this thesis study an algorithm is developed in order to determine the optimum number and locations of the sectionalizing switches on a rural electrical distribution network in Turkey which gives an optimum investment level with an optimum Outage Cost.