Re-reading urbanization experience of Istanbul through changing residential mobility behaviour of households
İstanbul kentleşmesinin hane halklarının değişen kent-içi hareketlilik davranışları üzerinden yeniden okunması
- Tez No: 305728
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
2000 yılı İstanbul nüfusunun beşte birinden fazlası beş yıl önce yaşadığı yerden başka bir yerde yaşamaktadır. İstanbul'un 2000 yılı nüfusunun yaklaşık olarak 9,2 milyon olduğu kabul edildiğinde, bu yaklaşık 2 milyon kişinin 1995 ve 2000 yılları arasında oturdukları yeri değiştirmiş olduğu anlamına gelmektedir. Bu iki milyon kişinin yarısından fazlasını (toplamın %11,5'i) İstanbul'un ilçelerinden birinde bulunan konut alanından yine İstanbul içinde fakat başka bir ilçede bulunan konut alanına göç edenler -kent içi hareketliler- oluşturmaktadır. İnsanların bir konut alanından başka bir konut alanına doğru hareket etmesi, başka bir değişle kent içi hareketlilik, kentlerin sosyo-mekânsal kompozisyonunu şekillendiren en önemli süreçlerden biri olarak görülmektedir. Bu anlamda, kentleşme dinamikleri ile kent içi yer değiştirme arasında sıkı ve birbirini besleyen bir ilişki olduğu çok açıktır. Ne var ki Türkiye kentleşmesi üzerine yapılan çok az sayıda çalışmada nüfusun kent-içi hareketlilik süreçlerine değinilmiştir. Bu anlamda, 1980-2000 dönemini kapsayan ve İstanbul kenti özelinde yapılan bu çalışma önemli bir açığı kapatır niteliktedir. Bilindiği gibi, 1980 sonrası dönem demografik, ekonomik, politik ve mekânsal anlamda önceki dönemlerden dikkate değer bir şekilde ayrılmaktadır. Türkiye'de yaşanan bu hızlı yeniden yapılanma süreçlerinin tüm boyutlarının incelenmesinde İstanbul kenti benzersiz bir laboratuvardır. Kentin sosyo-mekânsal yapısında yaşanan bu dönüşümler, hane halklarının kent içi yer değiştirme dinamikleri üzerine çalışmak için ise benzersiz bir olanak sağlamaktadır. Fakat burada belirtmem gerekir ki, bu tez sadece İstanbul'da 1985-1990 ve 1995-2000 dönemlerinde hane halklarının kent içi hareketlerini incelemeyi değil, bu noktadan hareketle Türkiye kentleşmesine dair de söz söyleme hakkına sahip olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In 2000 more than one fifth of Istanbul?s population lived in a different place than their place of residence five years ago. If we consider that the 2000 population of Istanbul was around some 9.2 million, this figure means that nearly 2 million people were not living in 2000 where they used to live in 1995. Of these two million mobiles, more than half (11.5% of total) were intra-urban movers who moved from one district to another in Istanbul in the same period. Changing the place of residence can be seen as one of the major sources of changing in the socio-spatial composition of a city. In the case of Istanbul, intra-urban mobility or Residential Mobility is the major process that redistributes people in the city since the 1990s. In simplistic words, Residential Mobility is one of the fundamental decision making process which in turn is influenced by macro processes of economic, social and demographic changes in urban setting of a city which are also the determinants of urbanization, and the urban setting of a city is an outcome of mobility decisions of households at the aggregate level. In this regard, this study on residential mobility behaviours of households in Istanbul presents an avenue to further our understanding of the urbanization experience of Istanbul. In the broader context, this study focusses on the period between 1980 and 2000. It is well-known that the post-1980 period shows quite different urbanization setting from the former ones in terms of demographic, economic, political and socio-spatial settings in the world, as well as in Turkey. Within this backdrop, changing characteristics of population as that of economic structure provides unique backdrop to explore how residential mobility changes in metropolitan areas. Moreover, this study is an attempt to reach clear understanding of residential mobility which is one of the poorly understood and studied dynamics of Turkish urbanization.