Spatio-temporal transformation of 'bağ' settlements and their changing unique character in the case of Muğla, Karabağlar
Muğla, Karabağlar örneğinde 'bağ? yerleşmelerinin zaman-uzamsal dönüşümü ve değişen özgün karakteri
  1. Tez No: 305729
  2. Yazar: FERAY KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Yüzyıllar boyunca Anadolu kentlerine mevsimsel olarak bağımlı olan ve karşılıklı etkileşim içinde olan `bağ' yerleşmeleri, dinamik mekansal sistemin bir parçası olmuşlardır. Bu tez ontolojik bir değerlendirmeyle değişen değer ve anlamlara bağlı olarak bağ yerleşmelerinin dönüşen ortamını ortaya koyar. Bu nedenle, tez, mekan organizayonu, tarımsal arazi dokusu, ekolojik oluşum, yerleşim karakteri, sosyo-kültürel yapı ve oturanların yaşam tarzı gibi temel değerlerin bağ yerleşiminin özgün varlığını oluşturduğunu kabul eder.Zamanla, değişen sosyo-ekonomik koşulların baskıları Anadolu kentleri ve bağ yerleşmeleri arasındaki etkileşime zarar vermiştir. Bu tez Muğla-Karabağlar örneğinde bağ yerleşmelerinin değişen rolü ve önemini, değişen ve çelişen alan kullanımlarını ve özgün bağ karakterinin yok olmasını açıklar.Karabağlar, Muğla kenti halkının mevsimsel olarak yaşadığı Turkiye'nin güneybatısında bir bağ yerleşmesidir. Özgün karakterinin, doğal ve kültürel değerlerinin ve yaşam tarzının korunması gereken üçüncü derece doğal sit alanıdır. Ne var ki, temel değerlerin, anlamların ve uygulamaların dönüşümüyle, Karabağlar başlangıçtaki varlığını devam ettirememiştir. Karabağlar iki nedenden dolayı önemlidir: korunması gereken doğal ve kültürel varlıklara sahiptir ve hala bir dönüşüm süreci yaşamaktadır.Yazarın master tezi Karabağlar koruma planını değerlendirmiştir. Farklı olarak, bu doktora tezi, Karabağlar'ın zaman-uzamsal dönüşüm sürecinin dinamiklerini değerlendirir. Bu tez kent-kır sürekliliğinde Karabağlar'ın değişen rolünü sunar. Bu durum Karabağlar'ın karakterini, peyzajını ve özgünlüğünü koruma problematiğini ortaya koyar. Bu çerçevede, tez tarih boyunca bağ yerleşmelerinin varlığını ve değişen rolünü tanımlama açısından bağ yerleşmeleri literatürüne katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
`Bağ? settlements have been a part of dynamic spatial systems, which seasonally depend on and reciprocally interact with Anatolian towns throughout centuries. This thesis presents the transforming setting of `bağ? settlements related to changing values and meanings through an ontological assessment. Therefore, the thesis assumes that the main values of spatial organization, farmland pattern, ecological formation, settlement character, socio-cultural structure and lifestyle of the inhabitants constitute the unique entity of `bağ? settlements.In time, the pressures of changing socio-economic conditions have destroyed the interaction between Anatolian towns and `bağ? settlements. The thesis explains the changing role of `bağ? settlements, changing and conflicting land uses and the loss of unique `bağ? character in the case of Muğla-Karabağlar.Karabağlar is a `bağ? settlement in the southwestern Turkey, where Muğla town residents live seasonally. It is a third grade natural site, the unique character, the natural and cultural assets and the lifestyle of which must be preserved. However, with transformation of the main values, meanings and practices, Karabağlar could no longer perpetuated its initial existence of being. Karabağlar is significant for two reasons: it has natural and cultural beings that need to be conserved, and as it still goes through a transformation process.The master?s thesis of the author evaluated conservation plan of Karabağlar. Differently, this doctoral thesis evaluates the dynamics of the spatio-temporal transformation process in Karabağlar. It presents the changing role and significance of Karabağlar within the town-country continuum. This situation brings forward the conservation problematic of the character, landscape and uniqueness of Karabağlar. Within this respect, the thesis contributes to the literature of `bağ? settlements in terms of defining their being and changing role throughout the history.