Photocatalytic properties of silver loaded titanium dioxide powders produced by mechanical ball milling
Mekanik bilyalı öğütmeyle üretilmiş gümüş yüklenmiş titanyum oksit tozlarının fotokatalitik özellikleri
- Tez No: 305730
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. JONGEE PARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mekanik bilyalı öğütme yöntemi ile üç farklı TiO2 (P-25, NT-22, and TiO(OH)2) tozuna üç farklı miktarda (4.6, 9.2, and 13.8 ml) AgNO3 solüsyonu kullanılarak gümüş yüklenmiştir. X-Ray kırılınım analizi gümüşün TiO2 tozlarına AgO formunda yüklendiğini göstermiştir. SEM, parçacık boyut analizi ve BET yüzey alanı analizleri TiO2 parçacıklarının bilyalı öğütmeden sonra aglomare olduğunu, bunun sonucunda da TiO2 tozlarının spesifik yüzey alanlarının azaldığını ortaya koymuştur. P-25, NT-22 ve TiO(OH)2 tozları 1 saat UV ışıması altında MO solüsyonunu sırasıyla % 94, % 46 ve % 26 bozunmaya uğratmışlardır. Artan Ag yüklemeleri TiO2 tozlarının UV ışınımı altındaki fotokatalitik aktivitesini arttırmıştır. En iyi fotokatalitik performans 13.8 ml AgNO3 solüsyonu eklenen NT-22 tozları ile elde edilmiştir. 13.8 ml AgNO3 solüsyonu eklenen P-25, NT-22 ve TiO(OH)2 tozları 1 saat UV ışınımı altında MO solüsyonunu sırasıyla % 85, % 96 ve % 67 bozunuma uğratmıştır. Temas açısı ölçümleri ise TiO2 tozlarının hidrofilik özelliklerinin Ag eklenerek iyileştirildiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, TiO2 tozları Ag eklenmesinden sonra antbakteriyel özellik de kazanmışlardır. Ag yüklenmiş TiO2 tozları fotokatalitik ve antibakteriyel özellik gerektiren uygulamalarda etkili bir şekilde kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Silver (Ag) was loaded to three different kinds (P-25, NT-22, and TiO(OH)2) of titanium dioxide (TiO2) powders through adding three different quantities (4.6, 9.2, and 13.8 ml) of silver nitrate (AgNO3) solution by mechanical ball milling process. X-Ray diffraction analysis suggested that Ag was loaded on the TiO2 powders in the form of silver oxide (AgO). SEM, particle size, and BET surface area analyses revealed that TiO2 particles agglomerated after ball milling, resulting in the decrease of specific surface area of the TiO2 powders. Powders P-25, NT-22, and TiO(OH)2 degraded 94 %, 46 %, and 26 %, respectively of MO solution under 1 h UV irradiation. Increasing amount of Ag loading enhanced photocatalytic activity of TiO2 powders under UV irradiation. The best photocatalytic performance was achieved by 13.8 ml AgNO3 solution added NT-22 powders. Percent methyl orange (MO) degradation of 13.8 ml AgNO3 solution added P-25, NT-22, and TiO(OH)2 powders under 1 h UV irradiation was 85 %, 96 %, and 67 %, respectively. Contact angle measurements revealed that hydrophilic properties of TiO2 powders were also improved by Ag loading. Moreover, TiO2 powders gained antibacterial prospect after Ag addition. Ag loaded TiO2 powders could be used effectively for the applications requiring better photocatalytic activity and antibacterial effect.