Assessing Ankara Metropolitan Municipality's public art approach in Ankara since the mid-1990s
Ankara Büyükşehir Belediyesi?nin 1990 ortalarından itibaren kamusal sanat çalışmalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 305732
  2. Yazar: ÖZLEM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kamusal alanlar, kentsel mekan ile toplumsal ve kültürel değerler arasında güçlü ilişkiler kurarak, kentsel yaşamda önemli roller üstlenirler. Kamusal mekanlar ve temel bileşenlerinin insanlar üzerinde çok boyutlu etkileri vardır. Kamusal alanın önemli bir yapı taşı olan kamusal sanat, kapsamında çok çeşitli sanat çalışmaları ve etkinlikleri bulundurur. Böylece kamusal sanat, mekanın önemine değişik biçimlerde katkıda bulunur.Her kültür, ülke ve kentin kamusal sanat politikaları, dolayısıyla bu politikaların sonuçları, birbirinden farklıdır. Bu çalışma, Ankara'da son yirmi yıldır uygulanan kamusal sanat politikalarına odaklanarak, bu politikaların kente nasıl katkı sağladığını ve ne tür etkilerde bulunduğunu incelemektedir. Bu bağlamda, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kamusal sanat politika ve müdahalelerini derinlemesine inceleyerek, çok boyutlu etkilerini değerlendirmektedir. Bu tez, kentlerde anlamlı kamusal mekân yaratmada, Belediyelerin kamusal sanat politikalarının ne kadar önemli olduğunu tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public spaces play essential roles in urban life for the city, the public and individuals, by setting strong relations between urban space and social and cultural values. Public spaces and their essential components have multi-dimensional impacts on people. Public art, as a constituent of public space, includes a wide range of artworks, activities and outcomes, contributing to the significance of the places in a variety of ways. However, each culture, country and city, has diverse policies and outcomes of public art based on different perspectives. Focusing on the public art policies in Ankara over the last two decades, this thesis seeks to examine how far the recent policies have contributed to the city. By carrying out in-depth investigation on the public art work interventions and policies of the Ankara Metropolitan Municipality, the thesis assesses the multi-dimensional contributions of these policies and interventions. It seeks to discuss how far the public artwork policies of localities are crucial for creating genuine public spaces of cities.