Investigation of DC bus current harmonics in two and three level three-phase inverters
İki ve üç seviyeli üç fazlı eviricilerde DC bara akımı harmoniklerinin incelenmesi
- Tez No: 305733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, iki ve üç seviyeli üç fazlı eviricilerde DC bara akım harmoniklerininsistematik bir şekilde incelenmesi için kullanılan ayrıntılı benzetim yöntemi ve hızlıhesap yöntemi olan çift-fourier analitik yöntemi ele alınıp çeşitli modülasyonyöntemleri uygulanarak iki yaklaşım değerlendirilip karşılaştırılacaktır. ÇalışmadaDC bara akımları çeşitli çalışma koşulları ve modülasyon yöntemleri için görselolarak incelenecek, ardından analiz yöntemleri uygulanacak ve harmonikspektrumları belirlenecektir. Daha sonra, hesaplanan harmonik spektrumların, bellifrekans bölgelerinde birleştirilmiş olarak ele alınabileceği ve önceden oluşturulantablo ile birleştirilmiş harmonik değerlerine kolayca ulaşılabileceği; birleştirilmişharmonik değerlerinin, DC bara kondansatörü boyutlandırmada gerekli olanharmonik akımı bileşenlerini belirlemekte ve çeşitli evirici analizlerindekullanılabileceği gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Within scope of this work, double-fourier analysis method of rapid calculation anddetailed simulation method, which are used to investigate DC bus current harmonicsin two level and three level three-phase inverters systematically, will be emphasizedand two methods will be compared via applying different modulation techniques. Inaddition, DC bus currents will be investigated visually for various workingconditions and modulation methods. After that, analysis methods will be appliedand harmonic spectrums will be determined. After all, it will be showed thatcalculated harmonic spectrums could be treated as unified harmonics around certainfrequencies and these unified harmonics could be reached easily via looking atpredetermined table. Moreover, it will also be showed that unified harmonic valuescould be used to determine harmonic current components that are necessary forsizing DC bus capacitor and could be used in various inverter analysis.