Post disaster temporary houses: The production of place in the case of 1999 Marmara earthquakes in Kocaeli
Afet sonrası geçici konutlar: 1999 Marmara depremleri Kocaeli örneğinde yerin üretimi
- Tez No: 305739
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, 1999 Marmara Depremleri afet sonrası yeniden yapılanma döneminde Kocaeli ilindeki prefabrike geçici konutlar ve yerleşmelere yer yapma süreci olarak yaklaşacaktır. Ülkedeki akademik ve profesyonel alanlarda afetlerin baskın güçleri altında değişen kentsel ve sosyal çevrelerin yeterince kabul görmemesi bu araştırmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır.Afetler nedeniyle ortaya çıkan zorunlu yer değiştirme afetzedelerin hayatlarında aksamaya yol açar. Geçici barınakların kişiselleştirilmesi ve kendilenmesi, bu aksamaya verilen tepki ve oluşan koşullara uyum sürecidir. Bu süreç barınağı eve, mekanı yere dönüştürür. Bu dönüşüm başkalaşan kentsel alanlar, afetler ve hane halkının evi yeniden kurmak için geçirdiği uyum süreçleri çerçevesinde analiz edilecek, örnek inceleme, Kocaeli ilindeki geçici prefabrik konut yerleşmelerine odaklanacaktır.Bu çalışma afet sonrası geçici barınma dönemlerindeki etkin güçleri anlamayı, yürütülen araştırmadan edinilen bilgiyle yeniden yapılanma ve planlama süreçlerini geliştirmeyi ve politika geliştirici otoritelerle akademik alana veri sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master thesis will be focusing on prefabricated temporary houses and settlements in Kocaeli ? as a place-making process ? throughout post disaster reconstruction period of 1999 Marmara Earthquakes. Main stimulant for this research is the lack of acknowledgement of transforming urban and social environments under the overwhelming forces of disasters both in academic and professional domains in the country.Appropriation and self-identification of temporary accommodation is a way of adaptation and a reaction to disruption caused by forced relocation due to disasters. Personalization process transforms the houses into homes, spaces into places. This transformation is to be analyzed within the framework of altering urban areas, disasters and adaptation processes of householders for the resumption of home. Case study will be based on temporary housing settlements ? prefabricated houses ? in city of Kocaeli.The aim of this work is to understand the effective forces operating during post disaster temporary housing periods, to improve reconstruction and planning processes with the information generated out of the research and to provide data for the policy-making authorities and academic field.