The Restoration Project of Çukur Hamam in Birgi
Birgi Çukur Hamam Restorasyon Projesi
  1. Tez No: 305738
  2. Yazar: DOĞAN ZİLAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezin konusu İzmir ilinin Ödemiş ilçesine bağlı Birgi kazasında bulunan ve dikkate değer yapılardan biri olan Çukur Hamam'dır.Çalışmanın amacı Çukur Hamam'ın barındırdığı özgün mimari, kültürel değerlerin, hazırlanacak restorasyon projesi ile bulunduğu çevreyi kentin sosyal yaşamına tekrar katarak ayakta kalmasını sağlamaktır.Bu çalışma kapsamında, yapı ve çevresi 3D lazer tarayıcı kullanılarak detaylı olarak belgelenmiştir. Yapılan tarihi araştırma ve karşılaştırmalı çalışma ise yapının özgün durumu araştırılmıştır.Toplanan bilgilerin ışığında, yapının fiziksel varlığının korunması ve özgün unsurlarının ortaya çıkarıtlımasını sağlayacak müdehale kararklarını içeren bir restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis study is Çukur Hamam, one of the remarkable edifices in Birgi town in Ödemiş district of İzmir. The aim of the study is to create a restoration project for Çukur Hamam to provide its survival by integrating its neighbourhood to the social life of the city.During the study the edifice and its periphery was documented carefully by using 3D Laser Scanner. In the historical and comparative study the original status of the edifice was researched.With respect to the data gathered from the studies, a restoration project which includes the intervention decisions for the conservation of the physical condition and authentic elements of the edifice.