Application of high dynamic microfluidization to improve some quality parameters and stability of orange juice
Portakal suyunun bazı kalite parametrelerinin ve stabilitesinin artması için yüksek dinamik mikrofludizasyonun uygulanması
  1. Tez No: 305740
  2. Yazar: ÖZLEM YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİÇ MERT, PROF. DR. ALEV BAYINDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı mikrofludizasyonun portakal suyunun bazı kalite özelliklerine ve stabilitesine etkisini işlem basıncına ve cihazdan geçiş sayısına (devir) göre analiz etmektir. Portakal suyu 4 farklı basıç (34, 69, 103 and 138 MPa) ve 3 farklı devir ile (1, 2 and 3) 18 ± 2 0C de mikrofludizasyonlandı. İşlenmiş meyve sularının fiziksel ve kimyasal özellikleri işlenmeyen taze sıkılmış portakal suyu ile kıyaslandı.Mikrofludizasyon portakal suyunu daha parlak hale getirdi ve kırmızılığını ve sarılığını azalttı. Parça boyutu bakımından işlenmiş ve işlenmemiş portakal suyu arasında çok büyük bir fark elde edildi. Mikrofluidizasyon portakal suyunun VWM (volume weighted mean) değerini 90 % ile 97 % arasında azalttı.
Özet (Çeviri)
The aim of current research is to analyze the effect of microfluidization on the stability and some quality characteristics of orange juice with respect to treatment pressure and cycle. Orange juice was microfluidized with four different pressures (34, 69, 103 and 138 MPa) and three different cycles (1, 2 and 3) at 18 ± 2 0C. Physical and chemical properties of microfluidized juices were compared with non-microfluidized freshly squeezed orange juice.Microfluidization made orange juice brighter and decreased redness and yellowness. There was a huge difference between non-microfluidized juice and microfluidized juice in terms of particle size. Microfluidization decreased the volume weighted mean (VWM) of orange juice between 90 % and 97 %.