Investigation of tuff quarries around The Temple of Apollon Smintheus (Çanakkale, Turkey)
Apollon Smintheus Tapınağı çevresindeki tüf taş ocaklarının araştırılması (Çanakkale, Türkiye
- Tez No: 305742
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE N. CANER SALTIK, PROF. DR. TAMER TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mimarlık, Geological Engineering, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Jeolojik formasyonun yapıtaşı olarak dayanıklılık özelliğinin yeterli olması geçmişte taş ocağı olarak kullanıldığı savını arttırır. Taşçı işaretlerinin kaybolmuş olduğu durumlarda çevrede yapıtaşı olarak kullanılabilecek jeolojik formasyonları araştırmak ve bu formasyonların özellikleriyle anıt taşlarının özelliklerini karşılaştırmak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Apollon Smintheus Tapınağı`ndaki tüf yapıtaşlarının kaynağı olabilecek taş ocaklarını araştırmaktir.Bu amaçla, bölge jeolojisi araştırılmıştır ve Tapınak çevresindeki üç taş ocağı incelenmiştir.Tapınağın ve taş ocaklarının tüflerinin dayanıklılık özellikleri fiziksel, fizikomekanik özelliklerin analizleri ve yapay yaşlandırma olarak tuz kristallendirme ve ıslanma-kuruma döngüleriyle belirlenmiştir. Tüflerinin ilk hallerinin ve yapay yaşlandırma döngülerle yıpratılmış hallerinin gözeneklilik, birim hacim ağırlığı, su emme kapasitesi, kuru ve doygun birim ağırlığı, tuz içeriği, ultrasonik hız, esneklik modülü, tek eksenli basınç dayanımı, gözenek boyu dağılımı, kılcal su emme ve nem emme kapasitesi belirlenmiştir. Tüflerin mineralojik ve petrografik özellikleri optik mikroskop, stereo mikroskop, XRD, SEM, FTIR, MBA, XRF gibi analizlerle incelenmiştir.Sonuçlar Tapınak tüfü ve üç ocaktan ikisinin tüflerinin (Fatma Gerdan ve Kızılkeçili) benzer mühendislik jeolojisi ve mikroyapısal özellikler göstermektedir. Bu iki taş ocağının anıtın yapımında kullanılan tüflerin kaynağı olma olasılığı vardır.
Özet (Çeviri)
Studies to determine the location of antique quarries, from where building stones were obtained, are done by comparison of the properties of antique stones and the possible quarry sources around them. In the case when no stonemason marks exists, geologic formations that may be used as building stone should be investigated and properties of antique building stones and geologic formations should be correlated. The aim of this study was the investigation of tuff quarries that could be the source of tuffs used in the construction of Apollon Smintheus Temple.For this purpose, the studies were carried out about the geology of the region, and possible three quarries selected around Smintheion.Durability properties of stones in Temple and quarries were determined with the analyses of physical, physico-mechanical properties and artificial weathering tests of wetting-drying, salt crystallization; Effective porosity, bulk density, water absorption capacity, dry and saturated unit weight, salt content, ultrasonic pulse velocity, modulus of elasticity, uniaxial compressive strength, pore size distribution, capillary absorption and moisture absorption capacities were determined for Temple tuffs and possible quarry tuffs in fresh and artificial weathering cycles. Microstructural investigations were done by mineralogical, petrographical and chemical analyses which were optical microscopy, stereomicroscopy, XRD, SEM, FTIR, MBA and XRF.The results indicated that Temple tuffs and two of the three quarries (Fatma Gerdan and Kızılkeçili) had similar engineering geological and micrstructural properties. Therefore, they could be used as building stone during the construction of Temple.